Moguće ozbiljne psihološke posljedice kod djece pronađene u Brčkom

04.03.2025. 15:12
0
IZVOR: srna.rs

Djeca koja su preživjela stresne događaje suočavaju se sa dubokim emocionalnim ranama koje ostavljaju dugoročne posljedice na njihov psihološki, emocionalni i fizički razvoj, rekla je Srni psiholog Maja Savanović Zorić.

Ona je ukazala da tragična situacija u Brčkom, u kojoj su djeca postala žrtve trgovine ljudima, zlostavljanja i zanemarivanja, može da ostavi ozbiljne psihološne posljedice.

- Posttraumatski stres, anksioznost, depresija i poteškoće u socijalnoj interakciji samo su neki od problema sa kojima će se djeca najvjerovatnije suočavati - rekla je Zorićeva.

Ona je istakla ulogu šire društvene odgovornosti u ovom slučaju.

- Kako se može desiti da niko nije primijetio ništa sumnjivo u komšiluku? Ovakve situacije često nisu rezultat samo jedne osobe ili male grupe, već i društvene ignorancije i neprepoznavanja signala koji mogu ukazivati na opasnost - rekla je Zorićeva, koja je i porodični psihoterapeut i član Udruženja građana "Psiholuminis" iz Prijedora.

Zorićeva je dodala da društvo treba biti pažljivije prema potrebama i sigurnosti djece, te navela da je važno da ljudi u zajednici, bez obzira na okolnosti, prepoznaju trenutke u kojima bi mogli pomoći i ukazati na potencijalne prijetnje.

Ona je navela da djeca žrtve trgovine ljudima i zlostavljanja treba da budu prepoznata na vrijeme, dok osobe odgovorne za njihovo zbrinjavanje moraju da preduzmu korake kako bi im obezbijedile sigurnost i zaštitu.

Zorićeva je istakla da slučaj u Brčkom jasno pokazuje koliko je važno da sve institucije, uključujući socijalne službe, obrazovne institucije i medije, rade u koordinaciji i stalno budu na oprezu.

Ona je istakla važnost odgovornog izvještavanja medija, jer moraju biti pažljivi kako prenose informacije, iako je nužno podići svijest o ozbiljnosti trgovine ljudima i zlostavljanja djece.

- Senzacionalizam i iznošenje osjetljivih podataka mogu nanijeti dodatnu štetu djeci koja su već traumatizovana. Mediji imaju odgovornost da štite privatnost i sigurnost žrtava, kako bi im se omogućio siguran oporavak bez daljih emocionalnih povreda - rekla je Zorićeva.

Ona je istakla da odgovornost društva nije samo da bude svjesno problema, već da pruži aktivnu podršku djeci koja su preživjela takvu traumu.

- To znači osigurati im bezbjedno okruženje, emocionalnu pomoć i priliku za oporavak. Ovaj slučaj treba biti poziv na akciju za sve nas kako bi djeca koja su preživjela traumu imala šansu za zdravu i sigurnu budućnost. Samo kroz zajedničke napore možemo im omogućiti povratak u život u kojem će se osjećati sigurno, voljeno i podržano - navela je Zorićeva.

Policija je 25. februara pronašla 31 dijete u privatnom stambenom objektu u brčanskom naselju Ivici. Mediji prenose da je riječ o djeci dobi do 12 godina, kao i da među njima ima beba od nekoliko mjeseci.

Komentari 0
Povezane vijesti
Roditelji-njegovatelji traže izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti Roditelji-njegovatelji traže izmjenu Zakona o dječijoj zaštiti
Vrijeme pred ekranima šalje djecu kod logopeda Vrijeme pred ekranima šalje djecu kod logopeda
Zašto mladi u ogromnom procentu ostaju da žive sa roditeljima Zašto mladi u ogromnom procentu ostaju da žive sa roditeljima
Najčitanije
  • Raspored bogosluženja za vaskršnje praznike u Istočnom Sarajevu i Sarajevu
    23h 0m
    1
  • Jerej Vidak Vujadinović - Dječak
    23h 5m
    0
  • Znate li ko je Marinos Ricudis?
    21h 29m
    1
  • Sokočanka Snežana Radović stomatološku stolicu zamijenila štafelajem
    18h 57m
    4
  • Posna reform torta
    23h 5m
    0