На Опленцу обиљежена 101 година од смрти краља Петра

16.08.2022. 18:12
0
ИЗВОР: srna.rs

У Цркви Светог Ђорђа на Опленцу данас је обиљежена 101 година од смрти краља Петра Првог Карађорђевића, по многима највољенијег српског краља.

Литургију је у Задужбини краља Петра Првог служио Његово преосвештенство епископ шумадијски Јован, који је потом одслужио и помен српском владару, саопштено је из Канцеларије принца-насљедника Филипа Карађорђевића, који је присуствовао помену.

Пред почетак помена, свијећу на гроб краља Петра Првог упалио је његов чукунунук принц-насљедник Филип Карађорђевић, који је претходно са супругом принцезом Даницом присуствовао и Светој архијерејској литургији

Принц Филип је на свом инстаграму написао да је на данашњи дан, прије 101 годину, умро његов чукундједа, Петар Први Карађорђевић, краљ Србије од 1903. до 1918. године и потом до смрти Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца.

Његова владавина обиљежена је, навео је принц Филип, развојем парламентарне демократије, убрзаним привредним развојем, културним напретком и слободом штампе каква у Србији није постојала ни прије ни послије њега.

Приц Филип је на свом инстаграму подијели неколико фотографија са данашњег обиљежавања на Опленцу.

Вијенце на краљев гроб су, у оквиру државне церемоније, положили и представници Владе Србије, Војске Србије, општине Топола, Драган Рељић, директор Задужбине Краља Петра Првог на Опленцу, а у име престолонасљедника Александра вијенац је положио Предраг Марковић, члан Крунског савјета.

Коментари 0
Повезане вијести
На данашњи дан крунисан Душан Стефан Немањић и проглашена патријаршија На данашњи дан крунисан Душан Стефан Немањић и проглашена патријаршија
Туцијада на Мали Васкрс испред Цркве Светог Ђорђа у Миљевићима Туцијада на Мали Васкрс испред Цркве Светог Ђорђа у Миљевићима
Дан када је океан прогутао „непотопиви“ Титаник Дан када је океан прогутао „непотопиви“ Титаник
Најчитаније
  • Источна Илиџа: Ухапшено лице због угрожавања сигурности и напада на полицајце
    22h 35m
    1
  • Повријеђена четири лица у саобраћајној незгоди на дионици пута Међеђа-Устипрача
    15h 19m
    0
  • Радно вријеме 1, 2. и 9. маја на подручју општине Источна Илиџа
    20h 52m
  • Општина Источна Илиџа подржава снимање документарног филма о херојима ратне болнице на Сокоцу
    14h 45m
    0
  • Никола Лубура на престижном европском купу у Тбилсију
    12h 3m
    0