Највећи извјештај СЗО о стању менталног здравља у свијету од почетка вијека

17.06.2022. 10:16
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Свјетска здравствена организација (СЗО) позвала је на глобалну трансформацију заштите за ментално здравље приликом објаве највећег извјештаја о стању менталног здравља у свијету од почетка вијека, које показује да су депресија и анксиозност порасле за 25 посто само у првој години пандемије вируса корона.

Готово милијарда људи или готово свака осма особа у свијету живјела је 2019. године, прије почетка пандемије, с проблемима менталног здравља, а особе с тешким менталним болестима умиру 10 до 20 година раније од остатка популације, упозорава се у извјештају, пише Хина, преноси Индекс.

„Извјештај упозорава на велику патњу широм свијета"

СЗО упозорава да улагање у ментално здравље није порасло у годинама пандемије, па је само два посто националног буџета посвећено менталном здрављу, односно мање од један посто цјелокупне међународне помоћи.

Марк Ван Омерен из одјељења за ментално здравље у СЗО рекао је да овај извјештај упозорава на велику патњу широм свијета. Истиче се да је стање још теже за људе који живе у зонама сукоба, гдје се процјењује да свака пета особа пати од неког проблема менталног здравља.

Млади, жене и особе које већ имају неку тегобу менталног здравља најтеже су погођени ковидом и ограничењима које су владе наметале. Извјештај такође упозорава на велика одступања између земаља кад је ријеч о приступу менталном здрављу, пише даље АФП.

Најзначајнији узроци депресије су сексуално злостављање и малтретирање у дјетињству

Више од 70 посто особа које пате од психозе прима терапију у земљама високог дохотка, али само 12 посто у земљама ниског дохотка. Извјештај позива да се стане на крај стигматизацији менталних болести те напомиње да и данас 20 земаља у свијету криминализује покушај самоубиства.

Неки од најзначајнијих узрока депресије су сексуално злостављање и малтретирање у дјетињству, наводи се у извјештају те се позива на рјешавање оба проблема помоћу друштвене бриге, подршке породицама у невољи и програма социјалне и емоционалне едукације у школама. Друштвене и економске неједнакости, рат, климатска криза и здравствене пријетње попут пандемије наводе се као фактори ризика за менталне болести.

- Свако од нас има дотицај с неким ко има проблем с менталним здрављем. Добро ментално здравље значи и добро физичко здравље и овај нови извјештај даје увјерљив аргумент за промјену - рекао је генерални директор СЗО-а Тедрос Адханом Гебрејесус.

- Улагање у ментално здравље је улагање у бољи живот и будућност за све - истакнуо је Гебрејесус.

Коментари 0
Повезане вијести
Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других
Како кафа утиче на депресију? Како кафа утиче на депресију?
У Српској најмање 6.500 бораца има посттрауматски стресни поремећај У Српској најмање 6.500 бораца има посттрауматски стресни поремећај
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    16h 41m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    8h 58m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    7h 22m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    6h 14m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    16h 54m
    0