Најчешћи узрок грлобоље је вирусна инфекција. Вирус и ваш имунолошки одговор на вирус узрокују упалу слузнице грла, а то узрокује бол.
Храна коју једете дефинитивно може убрзати ваше оздрављење, зато, ако осјетите да вас боли грло, треба да уносите неке од ових намирница.
- Грлобоља је посљедица упале и дехидрације. Течности попут пилеће супе не само да надокнађују изгубљену воду, већ со помаже телу да задржи течност у ткивима. Исто важи за готово сваку супу, а ако не једете месо, добра је и она од поврћа - савјетује др Синија Ли.
Мед
- Мед је познат од давнина, и то с добрим разлогом. Модерна наука показала је како је мед посебно учинковит против разних инфекција, бактеријских и вирусних, укључујући оне које узрокују обичну прехладу. Само немојте претјеривати с медом јер у већим дозама може спријечити да ваш имунитет ради свој посао, због садржаја шећера - каже др Ли.
Јогурт
- Јогурт је добар извор протеина, угљикохидрата и здравих масноћа, као и пробиотичких бактерија које подржавају имунолошку функцију. Такође, по неким истраживањима постојати повезница између конзумације јогурта и смањене стопе респираторних инфекција и болова у уху. Осим тога, хладна и мека текстура јогурта чине га храном коју је лако прогутати кад вас боли грло - објашњава др. Ли.
Јаја
- Јаја су богата минералима попут цинка, гвожђа и селена, као и витамином Д и Б12, који могу помоћи вашем тијелу у одбрани од инфекције која узрокује грлобољу – појашњава она.
Овсена каша
- Уопште, најбоља храна када имате упалу грла је она меке текстуре која вам неће додатно иритирати грло. Дакле, да, овсене пахуљице дефинитивно испуњавају те услове - кажу стручњаци.
Др Ли додаје се да је овсена каша богата магнезијем, цинком и антиоксидансима, који покрећу процесе детоксикације тела, а затим ослобађају тијело од отпада и инфекција.
Ђумбир
- У лабораторијским експериментима је доказано да ђумбир има аналгетски учинак, односно смањује осјећај боли. Такође, има антиоксидативна и противупална својства. Такође инхибира раст одређених штетних сојева бактерија - појашњава др Ли.
Смути
- Овакви напици су сјајан начин да у неколико гутљаја убаците добре нутријенте у вриједности, рецимо, цијеле главице салате. Држите се састојака попут кеља, целера и бобичастог воћа, који имају низак удио шећера и висок удио антиоксиданса - савјетује др Ли.