Народна библиотека "Бранко Чучак" у Хан Пијеску, која располаже са више од 37.000 наслова, а услуге пружа читаоцима широм Републике Српске преко информационог система "Кобис", данас прославља 102. рођендан.
Читаоци у овој библиотеци могу да пронађу све жанрове, од белетристике, референсних збирки, социологије, филозофије, психологије, те друштвених и природних наука.
Библиотеку највише посјећују основци и пензионери. Док дјеца читају школске лектире и нове писце, старији се опредјељују за класике и српску историју.
У посљедње вријеме читаоци су највише интереса показали за дјела Јасенке Лаловић, а веома је тражена и "Посљедња ноћ фра бега Иве Андрића", аутора Мирослава Јанковића. Читана су и дјела Лусинде Рајли, Борислава Косановића, Гијома Мусоа, Љиљане Хабјановић.
Оно што издваја ову библиотеку од других јесте њена завичајна збирка, у којој се чувају сви новински чланци који се односе на општину Хан Пијесак и њене знамените личности.
Директор Библиотеке Озренка Ђурић Радуловић напоменула је да је Библиотека 2018. године постала пуноправни члан информационог система "Кобис", у којем је видљив комплетан књижни фонд којим располаже ова библиотека.
- Наше књиге шаљемо поштом путем међубиблиотечке позајмице, коме год затреба - навела је Радуловићева.
Она је у изјави Срни истакла да је током протеклих годину дана ова установа одликована Орденом Његоша другог реда, одржани су и 16. "Чучкови књижевни сусрети", а било је и много донација.
- Добили смо велики поклон - 1.000 књига од Удружења `Инспира` из Бањалуке. Поклон је реализован кроз пројекат `Књига за све 2024`, под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика. Епархија зворничко-тузланска поклонила нам је око 200 књига - навела је Радуловићева.
Један од донатора је и Рајко Косорић, локал патриота, који је, такође, више пута донирао књиге, те посредовао и налазио донаторе.
Иако је данас литература лако доступна на интернету, Радуловићева сматра да библиотеке успијевају да томе одоле и да задрже читалачку публику.
- Модерне технологије су доста напредовале, али мислим да библиотеке имају своје мјесто. Пратимо трендове и технолошке изазове. Сматрам да сви ипак више воле да листају књиге, него да читају са таблета, јер се ствара приснији однос са књигом -навела је Радуловићева.
Библиотека на Хан Пијеску организује три значајне манифестације - "Дане Милана Радуловића", "Чучкове књижевне сусрети", те "Бисерје на длану", посвећено завичајним пјесницима. Седамнаести "Чучкови књижевни сусрети" биће одржани од 15. до 17. маја.