Narodna biblioteka "Branko Čučak" u Han Pijesku, koja raspolaže sa više od 37.000 naslova, a usluge pruža čitaocima širom Republike Srpske preko informacionog sistema "Kobis", danas proslavlja 102. rođendan.
Čitaoci u ovoj biblioteci mogu da pronađu sve žanrove, od beletristike, referensnih zbirki, sociologije, filozofije, psihologije, te društvenih i prirodnih nauka.
Biblioteku najviše posjećuju osnovci i penzioneri. Dok djeca čitaju školske lektire i nove pisce, stariji se opredjeljuju za klasike i srpsku istoriju.
U posljednje vrijeme čitaoci su najviše interesa pokazali za djela Jasenke Lalović, a veoma je tražena i "Posljednja noć fra bega Ive Andrića", autora Miroslava Jankovića. Čitana su i djela Lusinde Rajli, Borislava Kosanovića, Gijoma Musoa, Ljiljane Habjanović.
Ono što izdvaja ovu biblioteku od drugih jeste njena zavičajna zbirka, u kojoj se čuvaju svi novinski članci koji se odnose na opštinu Han Pijesak i njene znamenite ličnosti.
Direktor Biblioteke Ozrenka Đurić Radulović napomenula je da je Biblioteka 2018. godine postala punopravni član informacionog sistema "Kobis", u kojem je vidljiv kompletan knjižni fond kojim raspolaže ova biblioteka.
- Naše knjige šaljemo poštom putem međubibliotečke pozajmice, kome god zatreba - navela je Radulovićeva.
Ona je u izjavi Srni istakla da je tokom proteklih godinu dana ova ustanova odlikovana Ordenom Njegoša drugog reda, održani su i 16. "Čučkovi književni susreti", a bilo je i mnogo donacija.
- Dobili smo veliki poklon - 1.000 knjiga od Udruženja `Inspira` iz Banjaluke. Poklon je realizovan kroz projekat `Knjiga za sve 2024`, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Eparhija zvorničko-tuzlanska poklonila nam je oko 200 knjiga - navela je Radulovićeva.
Jedan od donatora je i Rajko Kosorić, lokal patriota, koji je, takođe, više puta donirao knjige, te posredovao i nalazio donatore.
Iako je danas literatura lako dostupna na internetu, Radulovićeva smatra da biblioteke uspijevaju da tome odole i da zadrže čitalačku publiku.
- Moderne tehnologije su dosta napredovale, ali mislim da biblioteke imaju svoje mjesto. Pratimo trendove i tehnološke izazove. Smatram da svi ipak više vole da listaju knjige, nego da čitaju sa tableta, jer se stvara prisniji odnos sa knjigom -navela je Radulovićeva.
Biblioteka na Han Pijesku organizuje tri značajne manifestacije - "Dane Milana Radulovića", "Čučkove književne susreti", te "Biserje na dlanu", posvećeno zavičajnim pjesnicima. Sedamnaesti "Čučkovi književni susreti" biće održani od 15. do 17. maja.