Младима би требало забранити да купују дуванске производе до 22. године, сугеришу истраживачи након што је студија показала да је онима који почну да пуше прије 20. године касније теже да одбаце цигарете.
Научници кажу да би повећањем минималне старосне границе одлуком влада широм свијета могла да се смањи зависност од никотина.
Тим из Јапана прегледао је 1.382 пушача који су посјетили клинику за одвикавање од пушења у Кјоту. Пацијенти су били подијељени у двије групе на основу старости у којој су почели да пуше, мање од 20 година или 20 година и више.
Сви су прошли Фагерстромов тест за зависност од никотина, стандардну процедуру за процјену интензитета физичке зависности, преноси “ПА медија”.
– Наши резултати показују да је рани почетак пушења повезан са већом зависношћу од никотина – изјавио је доктор Коџи Хасагева, један од аутора истраживања.
У овој студији, 556 пушача почело је да пуши прије 20. године, што је законска граница у Јапану, а 826 пушача почело је касније.
Они који су стекли ту навику прије 20. године испричали су да су пушили 25 цигарета дневно у поређењу са 22 дневно у групи која је касније почела да пуши.
Они који су почели раније такође су имали виши респираторни ниво угљен моноксида у даху.
Од оних који су рано прихватили цигарете, 46 одсто је успјешно престало да пуши, у поређењу са 56 одсто оних који су почели да пуше са 20 или више година.
Резултати су представљени на Конгресу Европског кардиолошког друштва 2023 у Амстердаму.