Министарство унутрашњих послова /МУП/ Републике Српске позвало је становништво да током прољетних радова не пали ватру на недозвољеним мјестима и не спаљује остатке корова, смећа и другог отпада унутар или у близини шумских комплекса и засада, уз напомену да је казна за прекршај од 100 до 1.000 КМ.
Из МУП-а су саопштили да је у прва два мјесеца ове године на подручју Српске евидентирано 12 шумских, то јест пожара на отвореном.
Чест узрок пожара је, како су навели, неконтролисано спаљивање корова и остављање неугашене ватре без надзора при уређењу пољопривредних имања, па због тога спаљивање треба вршити одговорно, само када су повољни временски услови и на површинама које се могу контролисати.
При спаљивању је потребно угасити остатке несагорених материја, да би се спријечило њихово разношење вјетром и појава неконтролисаног горења.
У већини случајева ватра се пренесе на шумске комплексе проузрокујући велику материјалну штету, напомињу из МУП-а.
МУП подсјећа да је Законом о заштити од пожара, који је ступио на снагу у новембру 2019. године, забрањено паљење корова и другог пољопривредног отпада без претходног обавјештавања ватрогасно-спасилачке јединице и предузимања свих неопходних радњи са циљем спречавања ширења ватре.
Овим законом дефинисана је и казна од 100 КМ до 1.000 КМ за прекршај физичког лица које пали коров и други пољопривредни отпад, без претходног обавјештавања ватрогасно-спасилачке јединице и уколико не предузме све да спријечи ширење ватре.
О уоченом пожару или неконтролисаном ширењу ватре потребно је одмах обавијестити надлежну ватрогасну јединицу на број телефона 123, најближу полицијску станицу на број 122 или Центар за обавјештавање на број 112.