Необични јунак Великог рата: Голуб који је спасао "Изгубљени батаљон"

15.12.2024. 13:57
0
ИЗВОР: istorijskizabavnik.rs

Ратна времена препуна су прича о неочекиваним јунацима - појединцима који су се у најтежим тренуцима издигли из анонимности, иступили онда када је било најпотребније и чија су дјела одлучила судбину битака и хиљада војника. Неке од тих прича дјелују толико невјероватно да данашњи људи често помисле да су измишљене… а онда је ту и прича о Шер Амију, храбром гласоноши који је, тиме што је однио поруку, спасао преко 200 својих сабораца од сигурне смрти… без обзира на то што је био тек мали, обични ГОЛУБ!

Голубови су у прошлости често и много коришћени током ратова. Њихова способност да лете кроз подручја брзо и релативно непримјетно препозната је као згодна у тренуцима када је било потребно доставити поруку са једне на другу страну.

Током Првог свјетског рата ове мале летаче највише су користили Савезници на Западном фронту. Голубове су носили са собом на борбене положаје и, када је било потребно, за њих су привезивали поруке. Једном пуштене, птице су непогрешиво летјеле назад у свој дом на сигурном тлу гдје би их чекали за то специјално одређени посматрачи који би преузимали поруку и тако откривали вијести са фронта.

Ова активност није прошла незапажено. Убрзо су Нијемци почели да обарају сваког голуба којег би видјели, знајући да он вјероватно преноси важне информације.

Херојски подвиг Шер Амија

Мајор Чарлс Вајт Витлси се 13. октобра 1918. нашао у очајничкој ситуацији. Након што је био присиљен да свој батаљон поведе у малу долину испод брда, он и 194 саборца остали су одсјечени и тако заробљени дубоко иза непријатељских линија. Нијемци су напредовали са свих страна не остављајући им простора за бјекство. Пошто су исцрпили све ресурсе, Американци су се борили да сачувају голи живот. Прије него по именима, ове борце историја ће упамтити по надимку који су им надјенули медији - Изгубљени батаљон, пише портал Allthatsinteresting.

Као да ситуација није била довољно страшна, и њихове сопствене трупе лоциране тог дана на сјеверу Француске почеле су да пуцају, не схватајући ко су и сматрајући их непријатељским војницима. Витлси је покушао да пошаље поруке и разрјеши непоразум, али су их Нијемци непрестано прекидали и пресретали.

У ситуацији која је изгледала као безизлазна, мајор се окренуо вјековној техници за испоруку - голубу.

Његова прва птица са поруком: “Много рањених. Не можемо да се евакуишемо”, оборена је чим је полјетела. Друга, која је носила још страшнију забиљешку: “Људи пате. Има ли помоћи?", такође је погођена. Трећи голуб је испоручио погрешне координате што је довело до тога да је, умјесто помоћи, војнике засула киша метака.

Коначно, Витлси се окренуо свом посљедњем голубу, младом летачу по имену Шер Ами (што на француском значи “Драги пријатељ”) који је до тог тренутка већ извршио десетак успјешних мисија. На папиру је написао оно што је врло лако могла да буде његова посљедња порука: “Ми смо дуж пута који је паралелан са 276.4. Наша сопствена артиљерија нас гађа. За име света, престаните са тим!”

Затим је угурао папир у торбицу причвршћену за ногу Шер Амија и голуба винуо у небо.

Лет за спас

Чим је Шер Ами полетио, Нијемци су га примјетили и отворили ватру. Један метак га је погодио и оборио, али је након неколико тренутака голуб поново узлетио. Двадесет пет минута и 40 километара касније, успјешно је пренио поруку и тако спасао 195 војника заробљених у долини.

И, иако је Витлсијева битка била готова, Шер Амијева је тек почињала!

Хитац који га је умало убио, задао му је страшне ране. Био је погођен у груди, губио је крв, ослијепио је на једно око и скоро у потпуности остао без ноге. Када је коначно слетио у свој голубарник, ножица је висила држећи се само за једну тетиву.

Птица је преко ноћи постала херој 77. пјешадијске дивизије. Војни љекари су учинили све да му спасу живот. Иако ништа нису успјели да ураде за Шер Амијеву ногу, израдили су му малу дрвену протезу уз помоћ које је могао да стоји. Када је био довољно здрав за путовање, послат је у Сједињене Државе.

Мали јунак Великог рата

За херојски подвиг и вјерну службу својој земљи Шер Ами је именован званичном маскотом Ратног штаба САД. Добио је двије медаље за храброст што га, све до данас, чини једном од најодликованијих животиња у историји.

Колико је познато, Шер Ами је остатак својих дана на Земљи проживио мирно и окружен изобиљем. Угинуо је 13. јуна 1919. од рана задобијених током судбоносног лета у Француској.

Током 20. и 30. година прошлог вијека, име и подвиг Шер Амија америчкој школској дјеци били су познати колико и достигнућа било ког “људског хероја” из Првог свјетског рата. О њему је написано неколико књига, а прича се појавила и на телевизији и на филму.

Тијело Шер Амија је препарирано и изложено у Природњачком музеју института Смитсонијан у Вашингтону. Тамо и данас стоји, заједно са још неколико животиња-хероја из Првог свјетског рата. На плочици испред њега једноставно пише: “Шер Ами - голуб који је спасао ‘Изгубљени батаљон’”.

Коментари 0
Повезане вијести
Шкотланђанка постала „мајка српске нације“ у Великом рату - Жена која је одбила да "оде кући и сједи мирно" Шкотланђанка постала „мајка српске нације“ у Великом рату - Жена која је одбила да "оде к...
Албанска голгота Александра Каначког Албанска голгота Александра Каначког
Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
Најчитаније
  • Како је двадесетогодишњакиња постала симбол Гарде Републике Српске
    23h 51m
    0
  • Браћа Лазаревићи - "Гдје ће друго соколови него у висине"
    23h 52m
    1
  • Како очистити организам од тешке хране
    1h 10m
    1
  • Пливање за Часни крст на Биоштици код Сокоца
    20h 20m
    2
  • Убиство на паркингу бањалучког ресторана, у току увиђај
    13h 4m
    0