Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске кршила је Закон о јавним набавкама, док је Предсједница Комисије мимо Закона и Посебног колективног уговора повећала себи плату у 2020. години, сазнаје БУКА
Ово је наведено у извјештају Главне службе за ревизију јавног сектора, која је "чешљала" Републичку комисију за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске.
"Републичка комисија за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске није донијела План јавних набавки за 2020. годину, нити су доношене посебне одлуке о покретању поступка јавне набавке, што није у складу са чланом 17. Закона о јавним набавкама, а набавке роба и услуга (мобилних телефона, горива за моторна возила, услуга осигурања, поклона и репрезентације) су вршене без примјене одредби наведеног закона" стоји у извјештају Ревизије
У 2020. години Комисија је провела набавку мобилних телефона (2.063 КМ), горива за моторна возила (1.732 КМ), услуга осигурања (1.433 КМ), репрезентације и поклона (4.612 КМ) без примјене одредби наведеног закона, сазнаје БУКА.
Такође, утврђено је да примијењени коефицијент за обрачун плате предсједника Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске је већи од коефицијента утврђеног Одлуком Административне комисије Народне скупштине Републике Српске, односно Рјешењем о утврђивању плате за предсједника Комисије утврђен је коефицијент који није одговарајући бруто принципу (са порезом на доходак) сходно одредбама измијењеног Закона о порезу на доходак.
Такође, за чланове комисије утврђене су и исплаћене накнаде са већим коефицијентима односно у већим износима у односу на одлуку Административне комисије Народне скупштине.
Предсједнику Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске вршене су исплате осталих личних примања (накнаде) сходно одлукама које нису одобрене од стране Административне комисије Народне Скупштине.
"Правилник и највећи број напријед наведених одлука су донесени до јула 2020.године до када је био на снази Пословник о раду Народне скупштине, гдје је чланом 58. поред осталог, дефинисано да Административна комисија даје сагласност на акте службе других органа.
Сходно чињеници да је Народна скупштина оснивач Комисије и да Комисија своје извјештаје о раду подноси Народној скупштини, за дио донесених одлука и Правилник није обезбијеђена сагласност Административне комисије. Такође, према члану 70. број 9. Устава Републике Српске Народна скупштина Републике Српске врши контролу рада органа који су јој одговорни у складу са Уставом и законом." стоји у ревизији Главне службе јавног сектора.
Такође према оцјени Ревизора, у Комисији нису донесени интерни акти којима би се дефинисала права и ограничења приликом трошења средстава (коришћење репрезентације у службене сврхе, коришћење мобилних телефона у службене сврхе и употреба службеног возила).
Према одлукама предсједника Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске вршено је увећање плате по основу додатног рада за запослене у Стручној служби, што није у складу са одредбама члана 3. Посебног колективног уговора за запослене у органима управе Републике Српске.
Конкретно, због повећаног обима посла током године, извршен је обрачун и исплата увећања плате за предсједницу Комисије за јануар у износу од 600 КМ, а за остале мјесеце у износу од 300 КМ, запосленом који обавља послове возача је исплаћено по 100 КМ за пет мјесеци, а запосленима који обављају послове правника и техничког секретара обрачун и исплате су извршене за децембар мјесец (50 КМ)
"Увећање плате за запослене у Служби није у складу са чланом 3. Посебног колективног уговора за запослене у органима управе Републике Српске и са чланом 3. Закона о платама запослених у органима управе Републике Српске јер наведеним члановима није прописано увећање плате због повећаног обима посла. Ревизијом је утврђено, да у евиденцији о присуству на послу запослених нису исказани радни сати по основу додатног рада" стоји у извјештају Ревизора.
Такође, према одлукама предсједника Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске исплаћиване су накнаде запосленима у Стручној служби (поводом Осмог марта, накнаде за посебне резултате у раду, накнаде у случају теже болести) које нису у складу са чланом 15. Посебног колективног уговора за запослене у органима управе Републике Српске.
Уговори о дјелу су закључивани за систематизована радна мјеста, односно за послове који су у надлежности Републичке комисије за утврђивање сукоба интереса у органима власти Републике Српске, што није у складу са чланом 205. Закона о раду.
Иначе Комисији је дато мишљење са резервом.