Богојављење, или Теофанија, један је од најважнијих хришћанских празника и обиљежава се 19. јануара према јулијанском календару.
Овај празник слави Христово крштење на ријеци Јордан, када се, према хришћанском вјеровању, Бог јавио људима у Светој Тројици: Оцу, Сину и Светом Духу.
Према Светом Писму, Исуса Христа је на ријеци Јордан крстио Јован Крститељ. Током крштења, небеса су се отворила, Свети Дух се спустио у облику голуба, а глас Бога Оца објавио је: „Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи“.
Овај догађај симболизује почетак Христове јавне службе и представља једно од најважнијих откривења Тројства.
У хришћанској традицији, Богојављење има и дубље значење – оно симболизује просвјетљење и нови почетак, као и спознају да је Исус прави Бог и Спаситељ свијета.
Обичаји и традиција
У Србији и другим православним земљама, Богојављење је повезано са низом лијепих обичаја:
- Освећење воде: На Богојављење се у црквама и на ријекама врши велико освећење воде, познато као велики водосвештај. Сматра се да вода освештана на овај дан има посебну моћ и користи се током цијеле године за благослов и лијечење.
- Пливање за Часни крст: Један од најпознатијих обичаја је пливање за Часни крст, које се одржава на рекама, језерима и морима. Овај чин симболизује вјеру, храброст и посвећеност Христу. Побједнику који први доплива до крста често се приписује благослов и срећа током цијеле године.
- Вјеровање у Богојављенску ноћ: Према народним обичајима, вјерује се да се у ноћи пред Богојављење отварају небеса и да Бог испуњава молитве оних који се искрено помоле.
Пост и окупљање
Богојављење је дан који се обиљежава молитвом и присуством на литургији. Вјерници посте на овај дан, а након тога организују породична окупљања и дијеле освештану воду са укућанима.
Симболика и порука
Богојављење нас подсјећа на важност вјере, очувања духовне чистоте и заједништва. Као празник Божјег откривења, Богојављење позива сваког вјерника да отвори своје срце за Божју милост и љубав, да обнавља своју душу кроз молитву и дјела милосрђа.
Овај велики празник слави јединство Бога са људима, подсећајући нас на Христову поруку љубави, праштања и спасења, пише Нова.
На Богојављење се никад не пости, чак ни када је празник у сриједу или петак.
Бог се јави.