Обиљежен Дан сјећања на жртве усташког злочина у Јасеновцу

08.05.2021. 16:24
0
ИЗВОР: РТРС

Дан сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у Независној Држави Хрватској у концентрационом логору Јасеновац обиљежен је данас у Козарској Дубици и Доњој Градини.

Предсједница  Српске Жељка Цвијановић истакла је да је годишњица сјећања на жртве јасеновачког геноцида несумњиво једна од најзначајнијих у нашој тешкој, сувише страдалничкој, али и херојској историји.

- И ове године Дан сјећања на жртве јасеновачког геноцида обиљежавамо заједно са руководством Србије, уједињени болом, али и трајном обавезом да од заборава сачувамо и ово страшно мјесто и недужне жртве које су овдје убијане на најбруталнији и најсвирепији начин - истакла је Цвијановић.

Српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио да је данас у Доњој Градини да је у Независној Држави Хрватској у Другом свјетском рату почињен геноцид који, нажалост, никада није верификован.

-  Зато наше жртве не смију бити заборављене. Јасеновац је страшно мјесто злочина које је починила НДХ - рекао је Додик у обраћању у Спомен-подручју.

Предсједник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Доњој Градини да достојанствена Србија поручује да се нови Јасеновац и "Олује" неће поновити, те да су Срби као народ преживјели упркос страдањима.

- Не смијемо заборавити наше жртве, а тешко је не осјетити немоћ пред злочинима и истребљењем који су почињени на овим просторима - рекао је Вучић у обраћању у Спомен-подручју Доња Градина, гдје се обиљежава Дан сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у Независној Држави Хрватској у концентрационом логору Јасеновац.

Према извјештају државне комисије 1946. године, у периоду постојања логора Јасеновац од 1941. до 1945. године на најстравичнији начин погубљено више од 700.000 људи.

У логору Јасеновац је, према извјештајима независних комисија, убијено 700.000 Срба, а логор је био мјесто масовних страдања жена и дјеце.

Обиљежавању у Доњој Градини присуствовали су предсједници Републике Српске Жељка Цвијановић и Србије Алексадар Вучић, српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић, премијер Радован Вишковић, предсједавајући Савјета министара Зоран Тегелтија, те министри у Влади Српске.

 

 

Коментари 0
Повезане вијести
У Гаравицама данас обиљежавање 85 година од усташког злочина над Србима У Гаравицама данас обиљежавање 85 година од усташког злочина над Србима
Обиљежавање 84 године од Битке на Козари Обиљежавање 84 године од Битке на Козари
Обиљежавање 151 године од Невесињске пушке Обиљежавање 151 године од Невесињске пушке
Најчитаније
  • Програм манифестације „Љето у Источном Новом Сарајеву 2026“
    13h 46m
    1
  • Земљотрес код Сарајева
    19h 51m
    0
  • Пуцњава на Башчаршији
    7h 27m
    0
  • Још три дана активан број 1416 за лијечење Драгана Мацана
    18h 51m
    0
  • На снагу ступиле измјене Закона: Више дана боловања за родитеље и већа заштита радника
    17h 59m
    1