У БиХ од мина је у послијератном периоду страдало 1.766 лица. До 2027. требао би да буде завршено деминирање на преосталих 957 квадратних километара.
Директор Управе цивилне заштите Републике Српске Милан Новитовић истакао је да на данашњи дан - Међународни дан борбе против мина треба одати почаст погинулим деминерима, али и свим цивилима који су смртно страдали од мина.
- Такође, треба да захвалимо и колегама који годинама посвећено раде на деминирању у Републици Српској и Федерацији БиХ - рекао је Новитовић новинарима у Градишци, гдје је организован тактичко-технички збор, уручене плакете деминерима и припадницима Цивилне заштите Српске, те у сарадњи са Црвеним крстом Градишке одржана кратка вјежба извлачења повријеђеног из минског поља.
Он је навео да су овом обиљежавању присуствовали представници Центра за уклањање мина БиХ и управа цивилне заштите Републике Српске и ФБиХ, који имају обавезу да се изборе за побољшање статуса деминера.
- Пред нама је задатак да у наредних пет до 10 година обезбиједимо да простор Републике Српске и Федерације БиХ буде без мина и сигуран за све ативности њених грађана - додао је он.
Према његовим ријечима, више пута су ти рокови одгађани и добијена је сагласнот да то буде 2027. година.
- Али, наш приоритет је да и сви деминери буду здрави и дочекају да овај простор буде без мина, па макар то било и до 2030. године - нагласио је Новитовић.
Директор Центра за уклањање мина /БХМАК/ Саша Обрадовић честитао је деминерима у БиХ за постигнуте резултате, наводећи да је од 1996. године у БиХ деминирано више од 3.450 километара квадаратних, а да је остало неуклоњено још 180.000 мина и 957 километара квадараних сумњиво опасне површине.
- Велики је успјех да у посљедње двије године немамо страдалих цивила у минским пољима. Још једном позивам све нивое власти, посебно заједничке институције, да помогну да добијемо опрему и да кроз нови закон о деминирању побољшамо статус деминера и унаприједимо овај процес - рекао је Обрадовић.
Он је истакао да је Комисија за деминирање БиХ доставила захтјев за продужење Отавске конвенције и да су добили званичан документ да БиХ до 2027. године мора да буде очишћена од мина, што је разуман рок.
Помоћник директора за сектор деминирања у Управи цивилне заштите Републике Српске Драган Кос рекао је да су од почетка године завршени љекарски прегледи припадника сектора за деминирање и набављена нова опрема за њихов рад, тако да већ од сутра могу да почну са реализацијом Плана деминирања за ову годину у Српској.
- Планиран је наставак деминирања терена будућег аеродрома у Требињу и деминирање локалитета на подручју Добоја, Зворника, Источне Илиџе, Дервенте, Оштре Луке и Мркоњић Града - навео је Кос.
Помоћник директора за сектор деминирања у Управи цивилне заштите ФБиХ Мустафа Кадрибеговић рекао је да је 1,7 одсто простора БиХ миниски сумњиво подручје, а да се 78 одсто тих површина налази у ФБиХ.
- Ријеч је о 750 километара квадратних и то ће у наредним годинама бити велики изазов за све који буду радили на процесу деминирања - додао је Кадрибеговић.
Од посљедица минских несрећа од протеклог рата до сада у БиХ је страдало 1.766 лица, од којих је 617 погинуло. Од овог броја страдало је 115 деминера, од којих 53 смртно страдала.