Обиљежено 30 година од ослобођења Смолуће, Потпећа и Тиње

30.08.2022. 14:21
0
ИЗВОР: srna.rs

На гробљу Пучиле у Бијељини данас је обиљежен Дан ослобођења 7.000 Срба из Потпећи, Смолуће и Тиње код Тузле који су 30. августа 1992. године извучени из окружења херојским подухватом Војске Републике Српске у садејству са јединицама МУП-а Српске и борцима из ових мјеста.

На гробљу је служен парастос погинулим борцима и цивилним жртвама, мјештанима ових села, положено цвијеће и прислужене свијеће, те одата почаст за 77 погинулих, уз подсјећање на снагу, борбу и три мјесеца живота у непријатељском окружењу.

Борци и мјештани три српска села су 74 дана без струје, воде, хране и лијекова били изложени свакодневним нападима муслиманско-хрватских паравојних формација.

Предсједник Градске Борачке организације Бијељина Миодраг Стевановић рекао је да се та три мјесеца у окружењу српски народ из три мјесне заједнице нашао у најтежој могућој сутуацији, јер су снаге такозване Армије БиХ свакодневно нападале те људе који су бранили своја вјековна огњишта, породице и своју нејач.

- Војска Републике Српске донијела је команду да се јединице пробију до тих људи и да их извуку на слоодну територију - подсјетио је Стевановић.

Он каже да људи нису могли, тамо гдје није било ВРС, да заштите ни животе, а камоли своја вјековна огњишта.

- Припадници ВРС су несебично, не штедећи живот, направили коридор до тих људи и они су се извукли. Један број момака погинуо је у тој акцји, али, и поред свега, можемо да кажемо да је то била бриљантна акција наших снага и херојски подвиг да се спаси наш народ - истакао је Стевановић.

Љубиша Лазић, посљедњи командант Гарде "Пантери", рекао је да је српско војно и политичко руководство у том моменту донијело одлуку да формира борбену групу из састава источног батаљона - Источног корпуса, у којем је један дио био ВРС, а други Полиција.

- Задатак је био да се Смолућа мора ослободити по сваку цијену, без обзира на губитке у људству и материјално-техничким средствима. Озбиљно је ово схваћено од свих који су ишли, а наша јединица Гарда `Пантери` имала је ту част да буде ударна песница и на главном правцу напада - рекао је Лазић и напоменуо да је ова операција њихов понос.

Он је нагласио да је ово, послије "Коридора", највећа и најхуманија акција коју су борци успјешно извршили.

Мајор Владо Тодоровић, командант одбране у Смолући, захвалио је свим јединицама и младићима који су дали животе да би спасили Смолућане.

- Тешко је причати о тој голготи. Имао сам око 1.200 бораца рачунајући млађе од 18 година и старије од 60, а непријатељ је имао више од 100.000 војника и свакодневно су нас нападали - рекао је Тодоровић.

Он је истакао да му лично није било тешко то, него чињеница да нису имали љекарску и медицинску опрему, нису имали ништа и борци су им зато умирали од најлакших рана, у најтежим мукама.

- Понестало је хране и муниције, почели су људи већ да `пуцају` психолошки, тако да сам имао и случај да је једна породица извршила самоубиство мислећи да ће непријатељ да упадне и да их све поубија - присјетио се Тодоровић. 

 

 

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
У недјељу на Сокоцу обиљежавање 33 године од прве смотре полиције У недјељу на Сокоцу обиљежавање 33 године од прве смотре полиције
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    22h 44m
    15
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    20h 53m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    17h 59m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    23h 7m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    19h 45m
    0