У Републици Српској је, према подацима са којима располаже Удружење ендокринолога и дијабетолога, око 70.000 лица обољело од шећерне болести а од тога највише у Добоју и Бањалуци, саопштила је данас предсједник Удружења Александра Марковић поводом обиљежавања Свјетског дана борбе против ове болести.
Тема овогодишњег обиљежавања је "Оснаживање глобалног здравља", а медицински радници Универзитетског-клиничког центра /УКЦ/ Републике Српске свим заинтересованим грађанима омогућили су бесплатно мјерење нивоа шећера у крви и мјерење крвног притиска.
Марковићева, која је љекар Одјељења за ендокринологију и дијабетологију, рекла је да је циљ кампање да се пробуди свијест код грађана о ризицима али и важности превенције.
- На једног дијагностикованог пацијента имамо једног који није дијагностикован. Кад је у питању дијабетес вриједи правило половине, односно пола пацијената има откривену болест, а пола не. Такође, већина није добила терапију на вријеме или користи неадекватну терапију - појаснила је Марковићева.
Она је нагласила да би појединци који спадају у ризичну групу требало једном годишње да контролишу ниво шећера у крви.
- Ризичне категорије прије свега су они који у својим породицама имају обољеле од шећерне болести, затим гојазни пацијенти, старији од 45 година, труднице које су некада имале било који поремећај везано за шећер, лица са високим притиском и повишеном масноћом - рекла је Марковићева.
Помоћник генералног директора за медицинске послове УКЦ-а Звјездана Рајковача рекла је новинарима да ова здравствена установа традиционално обиљежава 14. новембар, заједно са Удружењем ендокринолога и студентима Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци.
- Шећерна болест је најчешће ендокринолошко обољење и у свијету је до сада обољело више од 500 милиона становника. Предвиђа се да ће до 2030. године да бити око 650 милиона обољелих - рекла је Рајковача.
Она је додала да у свијету сваких пет секунди једна особа умре са овом болешћу.
- То је сигурно податак који нас и забрињава. Важно је да говоримо о здравом начину живота, здравој исхрани и факторима ризика - истакла је Рајковача.
Пацијент Невенка Бодирожа захвалила се медицинским радницима УКЦ-а, те је навела да је превенција важан фактор када је ријеч о контроли болести.
- Код мене је измјерен шећер 6,1 и морам се придржавати правилне исхране. Грађани сваке године треба да посјећује овакве акције јер боље сваку болест открити на вријеме како би лијечење било ефикасније - истакла је Бодирожа.
Данас је свим заинтересованим грађанима било омогућено мјерење антропометријских параметара који укључују израчунавање индекса тјелесне масе и едукације о правилној исхрани као и савјетовање стручњака.
Током данашње акције бесплатно су дијељени апарати за самоконтролу шећера у крви као и другог едукативног материјала у вези са исхраном, физичком активности и превецијом од компликација.
На иницијативу Међународне федерације за дијабетес и Свјетске здравствене организације Свјетски дан борбе против дијебетеса обиљежава од 1991. године.