Породица, саборци, грађани Источног Сарајева и представници државних институција данас су на мјесном гробљу у Грлици, у Источној Илиџи, полагањем цвијећа, паљењем свијећа и поменом одали почаст Радмили и Раденку Галинац, првим жртвама НАТО бомбардовања Републике Српске.
Брат и сестра, Раденко и Радмила страдали су на данашњи дан 1995. године у злочину без казне - „Намјерна сила“, како су НАТО савезници назвали операцију бомбардовања Срба 1995.године.
Мирјана Галинац, мајка настрадалих Радмиле и Раденка, истакла је да туга и бол не престају и да вријеме не лијечи ране.
- Од НАТО бомбардовања сам изгубила двоје дјеце, 15 дана прије сам изгубила неожењеног сина. Како дани одмичу све ми је теже и горе – рекла је Галинац.
Она је додала да је још једна рана боли – она за невјестом и унуцима, Раденковом женом и синовима.
- Дијете ради на уговор на три мјесеца, па се и он и ми секирамо што нема стални посао. Да има, знао би на чему је, да не бјежи у свијет, а ја остах сама. И овако сам сама. И невјести су смањили инвалиднину. Данас није могла доћи, нема да плати превоз – истакла је Галинац.
Она се захвалила свима коју су данас дошли и посјетили гробове њене дјеце.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, у обраћању медијима, након служења парастоса за све Србе убијене у НАТО агресији на Републику Српску, истакао је да је у НАТО агресији учествовало 400 летјелица, од чега 222 борбена авиона.
Према његовим ријечима, у операцији "Намјерна сила" било је укључено више од 5.000 војника НАТО-а из 15 држава, бачено је 1.026 бомби, употријебљен је и осиромашени уранијум од чијих посљедица и данас умиру грађани Српске.
- НАТО алијанса се сручила на малу ВРС и српски народ, нанијевши непроцјењиву материјалну штету, трајно контаминирала земљиште и убила велики број људи – истакао је он додајући да су у бомбардовању учестовале САД, Велика Британија, Шпанија, Италија, Њемачка, Турска и Холандија.
У НАТО бомбардовању страдало је 59 војника и цивила и 119 је рањено, али према његовим ријечима, то није коначан број.
Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица у наредном периоду интензивираће активности како би био утврђен тачан број погинулих и рањених.
Он је додао да се обиљежавањем Дана сјећања на жртве НАТО бомбардовања у Републици Српској присјећамо свих жртава, али и злочинаца који су починили ове злочине.
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић истакао је да сам назив „Намјерна сила“ говори о намјерној сили на Републику Српску, намјерна сила на брата и сестру Галинац, на фабрике које су храниле породице, на мостове.
Како истиче Којић, намјерна сила траје и данас јер се кроз разне наметнуте одлуке и даље сакати Република Српска.
- Одлуком Валентина Инцка сакати нам се језик и забрањује да коментаришемо све оне пресуде које је доносио Хашки трибунал и правосудне институције на нивоу БиХ – истакао је Којић.
Он је нагласио да је важно да се сјећамо чињеница и истине која ће остати записана у историји, а не лажи међународне заједнице потпомогнуте домаћим и међународним правосуђем.
- Суштина је да је убиство једног дјетета злочин, намјерна сила је примијењена на Републику Српску. Бројке не одређују карактер злочина већ намјера, а овдје је била намјера - прецизирао је Којић.