Porodica, saborci, građani Istočnog Sarajeva i predstavnici državnih institucija danas su na mjesnom groblju u Grlici, u Istočnoj Ilidži, polaganjem cvijeća, paljenjem svijeća i pomenom odali počast Radmili i Radenku Galinac, prvim žrtvama NATO bombardovanja Republike Srpske.
Brat i sestra, Radenko i Radmila stradali su na današnji dan 1995. godine u zločinu bez kazne - „Namjerna sila“, kako su NATO saveznici nazvali operaciju bombardovanja Srba 1995.godine.
Mirjana Galinac, majka nastradalih Radmile i Radenka, istakla je da tuga i bol ne prestaju i da vrijeme ne liječi rane.
- Od NATO bombardovanja sam izgubila dvoje djece, 15 dana prije sam izgubila neoženjenog sina. Kako dani odmiču sve mi je teže i gore – rekla je Galinac.
Ona je dodala da je još jedna rana boli – ona za nevjestom i unucima, Radenkovom ženom i sinovima.
- Dijete radi na ugovor na tri mjeseca, pa se i on i mi sekiramo što nema stalni posao. Da ima, znao bi na čemu je, da ne bježi u svijet, a ja ostah sama. I ovako sam sama. I nevjesti su smanjili invalidninu. Danas nije mogla doći, nema da plati prevoz – istakla je Galinac.
Ona se zahvalila svima koju su danas došli i posjetili grobove njene djece.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, u obraćanju medijima, nakon služenja parastosa za sve Srbe ubijene u NATO agresiji na Republiku Srpsku, istakao je da je u NATO agresiji učestvovalo 400 letjelica, od čega 222 borbena aviona.
Prema njegovim riječima, u operaciji "Namjerna sila" bilo je uključeno više od 5.000 vojnika NATO-a iz 15 država, bačeno je 1.026 bombi, upotrijebljen je i osiromašeni uranijum od čijih posljedica i danas umiru građani Srpske.
- NATO alijansa se sručila na malu VRS i srpski narod, nanijevši neprocjenjivu materijalnu štetu, trajno kontaminirala zemljište i ubila veliki broj ljudi – istakao je on dodajući da su u bombardovanju učestovale SAD, Velika Britanija, Španija, Italija, Njemačka, Turska i Holandija.
U NATO bombardovanju stradalo je 59 vojnika i civila i 119 je ranjeno, ali prema njegovim riječima, to nije konačan broj.
Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica u narednom periodu intenziviraće aktivnosti kako bi bio utvrđen tačan broj poginulih i ranjenih.
On je dodao da se obilježavanjem Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj prisjećamo svih žrtava, ali i zločinaca koji su počinili ove zločine.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić istakao je da sam naziv „Namjerna sila“ govori o namjernoj sili na Republiku Srpsku, namjerna sila na brata i sestru Galinac, na fabrike koje su hranile porodice, na mostove.
Kako ističe Kojić, namjerna sila traje i danas jer se kroz razne nametnute odluke i dalje sakati Republika Srpska.
- Odlukom Valentina Incka sakati nam se jezik i zabranjuje da komentarišemo sve one presude koje je donosio Haški tribunal i pravosudne institucije na nivou BiH – istakao je Kojić.
On je naglasio da je važno da se sjećamo činjenica i istine koja će ostati zapisana u istoriji, a ne laži međunarodne zajednice potpomognute domaćim i međunarodnim pravosuđem.
- Suština je da je ubistvo jednog djeteta zločin, namjerna sila je primijenjena na Republiku Srpsku. Brojke ne određuju karakter zločina već namjera, a ovdje je bila namjera - precizirao je Kojić.