Крпељи могу пренијети на људе неколико болести од којих углавном оболијевају животиње, зато послије боравка у природи обавезно треба прегледати одјећу и тијело, речено је у Институту за јавно здравство Републике Српске.
Начелник Службе за епидемиолологију у Институту Нина Родић Вукмир рекла је Срни да крпељи могу да пренесу на људе лајмску болест, крпељски менингоенцефалитис, туларемију, хеморагијску грозницу и друге болести.
Вукмирова је навела да се вакцинацијом једино може спријечити појава крпељског менингоенцефалитиса, али да вакцина не штити од лајмске болести која је најчешћа на овим просторима.
- Код нас ова вакцина није доступна - рекла је Вукмирова.
Она је појаснила да је појава црвенила доказ заразе узрочником лајамске болести која захтијева лијечење, те напоменула да мјесто убода крпеља треба да посматрати до мјесец дана.
Крпељи се заразе сисањем крви заражене животиње, а на људе пренесу приликом угриза, али и гњечењем крпеља преко оштећене коже или слузнице.
Вукмирова је напоменула да крпеља из коже треба одстранити без чупања и гњечења, не стављајући никаква хемијска средства јер тада појачано излучује већу количину секрета, те тако лакше пренесе инфекцију.
Према њеним ријечима, крпеља треба одстранити пинцетом, хватањем што ближе кожи и лаганим повлачењем, а послије одстрањивања мјесто убода дезинфиковати.
Приликом боравка у природи, Вукмирова је савјетовала дуге рукаве и ногавице, а по повратку прегледати одјећу и цијело тијело, првенствено дјеце.