Фонд здравственог осигурања /ФЗО/ Републике Српске услуге хитне медицинске помоћи финансира за све грађане, осигуране и неосигуране, те обавјештава осигуранике да имају могућност да поднесу захтјев за рефундацију средстава уколико су им наплаћене услуге у хитној помоћи, те да ће ти трошкови ићи на терет здравствених установа које су наплаћивале услуге.
Из ФЗО су напоменули да се не смије дешавати да се услуге пружене у хитној помоћи наплаћују грађанима, без обзира јесу ли осигурани, гдје им је мјесто пребивалишта, у којој установи су регистровани и слично.
- Апелујемо на грађане да не злоупотребљавају службе хитне медицинске помоћи и да се овим службама обраћају када је то неопходно због виталне угрожености, односно озбиљног ризика по здравље, јер у супротном могу да испаштају пацијенти којима је заиста потребно хитно збрињавање - наведено је у саопштењу.
Из ФЗО су напоменули да домови здравља добијају средства од ФЗО Српске за хитну медицинску помоћ према броју становника на подручју које покривају.
- Упркос томе, уочили смо да има случајева наплаћивања услуга у службама хитне помоћи и оне су од здравствених радника евидентиране као услуге пружене на лични захтјев пацијента. Међутим, у службама хитне помоћи не би требало уопште да се пружају `услуге на лични захтјев`, већ да се збрињавају пацијенти којима је потребна хитна, неодложна здравствена заштита - наведено је у саопштењу.
У Фонду су истакли да се у Интегрисани здравствени информациони систем /ИЗИС/уносе медицински параметри и подаци о пацијенту и да не одређује ИЗИС да ли је пацијент у стању хитноће, нити да ли нека услуга треба да се наплати, већ да то искључиво одређује надлежни здравствени радник.
- Ова појава није честа, али се спорадично дешава, а Фонд настоји да правовремено реагује како би заштитили права осигураних лица, односно да пацијенти не плаћају нешто што је за њих Фонд већ платио - појаснили су у Фонду.
Из ФЗО су навели и да је међу пацијентима којима су наплаћиване услуге било и осигураних лица старијих од 65 година, дјеце, као и трудница, који су при томе и регистровани у тим домовима здравља.
- Сматрамо недопустивим да се посебно овим категоријама осигураника наплаћују услуге, јер они не треба да плаћају ни партиципацију, а камоли пуну цијену услуга и то у службама хитне помоћи - наведено је у саопштењу.
Фонд ће спровести контроле у свим домовима здравља у којима је примјећено наплаћивање услуга у службама хитне медицинске помоћи и примјењиваће уговором прописане казне у случају утврђених неправилности у раду.