Након паузе од двије године ученици широм Српске спремају се за одлазак на екскурзију. Најпосјећеније дестинације су Јахорина и Требиње, а четвородневни излети коштају око 400 КМ.
Током пандемије вируса корона биле су забрањене многе активности и окупљања у школама, па су дјеца остала ускраћена и за ђачке излете. Са повољнијом епидемиолошком ситуацијом и одобрењем надлежних, и школе су почеле са хитрим припремама како би ученици стигли да отпутују до краја другог полугодишта.
У туристичкој агенцији “Happy travel” из Бијељине истичу да су школе изузетно заинтересоване за организацију екскурзија за пете, осме и девете разреде.
– Највише се траже Требиње и Јахорина. Ми смо цијене дали прије ових поскупљења, тако да аранжмани коштају као и раније. За четири ноћења у Требињу, пун пансион и превоз, треба издвојити 359 КМ – каже Марина Новаковић из ове агенције, додајући да су бројни излети већ реализовани.
Има и појефтињења
С друге стране, са средњошколцима нема много уговора јер они желе да путују у иностранство, али за то још нема званичних одобрења. У бањалучкој агенцији “Компас” истичу да иначе највише сарађују са средњим школама, које сада нису заинтересоване за екскурзије у БиХ.
Што се тиче основаца, и бањалучки ђаци углавном путују у Требиње и на Јахорину. Поласци су половином маја, а цијене као и раније. Негдје ипак има појефтињења.
– Ево, конкретно, екскурзија у Србији, за два пансиона у Новом Саду и два у Суботици цијена је 413 КМ. Прије три године, иста школа, иста екскурзија, када су цијене хотела и горива биле много ниже, та екскурзија је коштала 430 КМ. Ако ме питате како, лако – одрекли смо се свог дијела колача – објашњава директор Младен Рачић.
Како су рекли у бањалучкој ОШ “Бранко Ћопић”, процедуре се приводе крају и ђаци би половином маја требало да иду у школу у природи. Петаци путују на Јахорину, а лијепе успомене очекују и ученике завршних разреда.
– На иницијативу родитеља ученика 9. разреда урадили смо анекс годишњег програма рада у који смо уврстили и екскурзију за ове ђаке. Они би требало да иду у Србију половином маја, на релацију којом су претходних година били задовољни и родитељи и дјеца. Планирана је посјета Вишеграду, манастиру Добрун, Мокрој Гори и Златибору. Даље обилазимо манастире Жичу и Студеницу, спомен комплекс “Шумарице” у Крагујевцу, Опленац, Карађорђев конак, а онда и Београд, гдје ће ученици посетити Храм Светог Саве, Калемегдан и ЗОО врт. Повратак је преко Бијељине и етно села Станишић – прецизирала је директорка Бранка Шпирић.
Излети
Приликом избора агенција, каже она, водило се рачуна о правилнику. Цијене аранжмана не прелазе 412 КМ.
– Заиста је било велико интересовање дјеце. Трудили смо се да испоштујемо и родитеље у финансијском смислу, мада је ове године, нажалост, број рата за плаћање морао бити мањи због новонастале ситуације и кратког периода организације – наводи Шпирићева.
Док цијела Српска хрли у Требиње, гдје путују ђаци из Херцеговине? Директор ОШ “Вук Караждић” из Требиња, Александар Вукановић, истиче да су им у плану екскурзије у Србији за ученике 8. и 9. разреда. Велико је интересовање дјеце јер се претходних година нигдје није путовало.
– Добили смо сагласност од ресорног министарства и у току су потребне процедуре. Као и претходних година, ријеч је о петодневном излету, са четири ноћења. Што се тиче дневних излета за ђаке нижих разреда, они се организују у околини Требиња, до Мостара или Тјентишта – рекао је Вукановић.
Истовремено, и домаће дестинације постају пожељне за ђачке екскурзије из региона. Бањалука је ове године међу првима угостила ученике из Србије, земунске гимназијалце, који су посјетили родну кућу Петра Кочића на Мањачи.