Nakon pauze od dvije godine učenici širom Srpske spremaju se za odlazak na ekskurziju. Najposjećenije destinacije su Jahorina i Trebinje, a četvorodnevni izleti koštaju oko 400 KM.
Tokom pandemije virusa korona bile su zabranjene mnoge aktivnosti i okupljanja u školama, pa su djeca ostala uskraćena i za đačke izlete. Sa povoljnijom epidemiološkom situacijom i odobrenjem nadležnih, i škole su počele sa hitrim pripremama kako bi učenici stigli da otputuju do kraja drugog polugodišta.
U turističkoj agenciji “Happy travel” iz Bijeljine ističu da su škole izuzetno zainteresovane za organizaciju ekskurzija za pete, osme i devete razrede.
– Najviše se traže Trebinje i Jahorina. Mi smo cijene dali prije ovih poskupljenja, tako da aranžmani koštaju kao i ranije. Za četiri noćenja u Trebinju, pun pansion i prevoz, treba izdvojiti 359 KM – kaže Marina Novaković iz ove agencije, dodajući da su brojni izleti već realizovani.
Ima i pojeftinjenja
S druge strane, sa srednjoškolcima nema mnogo ugovora jer oni žele da putuju u inostranstvo, ali za to još nema zvaničnih odobrenja. U banjalučkoj agenciji “Kompas” ističu da inače najviše sarađuju sa srednjim školama, koje sada nisu zainteresovane za ekskurzije u BiH.
Što se tiče osnovaca, i banjalučki đaci uglavnom putuju u Trebinje i na Jahorinu. Polasci su polovinom maja, a cijene kao i ranije. Negdje ipak ima pojeftinjenja.
– Evo, konkretno, ekskurzija u Srbiji, za dva pansiona u Novom Sadu i dva u Subotici cijena je 413 KM. Prije tri godine, ista škola, ista ekskurzija, kada su cijene hotela i goriva bile mnogo niže, ta ekskurzija je koštala 430 KM. Ako me pitate kako, lako – odrekli smo se svog dijela kolača – objašnjava direktor Mladen Račić.
Kako su rekli u banjalučkoj OŠ “Branko Ćopić”, procedure se privode kraju i đaci bi polovinom maja trebalo da idu u školu u prirodi. Petaci putuju na Jahorinu, a lijepe uspomene očekuju i učenike završnih razreda.
– Na inicijativu roditelja učenika 9. razreda uradili smo aneks godišnjeg programa rada u koji smo uvrstili i ekskurziju za ove đake. Oni bi trebalo da idu u Srbiju polovinom maja, na relaciju kojom su prethodnih godina bili zadovoljni i roditelji i djeca. Planirana je posjeta Višegradu, manastiru Dobrun, Mokroj Gori i Zlatiboru. Dalje obilazimo manastire Žiču i Studenicu, spomen kompleks “Šumarice” u Kragujevcu, Oplenac, Karađorđev konak, a onda i Beograd, gdje će učenici posetiti Hram Svetog Save, Kalemegdan i ZOO vrt. Povratak je preko Bijeljine i etno sela Stanišić – precizirala je direktorka Branka Špirić.
Izleti
Prilikom izbora agencija, kaže ona, vodilo se računa o pravilniku. Cijene aranžmana ne prelaze 412 KM.
– Zaista je bilo veliko interesovanje djece. Trudili smo se da ispoštujemo i roditelje u finansijskom smislu, mada je ove godine, nažalost, broj rata za plaćanje morao biti manji zbog novonastale situacije i kratkog perioda organizacije – navodi Špirićeva.
Dok cijela Srpska hrli u Trebinje, gdje putuju đaci iz Hercegovine? Direktor OŠ “Vuk Karaždić” iz Trebinja, Aleksandar Vukanović, ističe da su im u planu ekskurzije u Srbiji za učenike 8. i 9. razreda. Veliko je interesovanje djece jer se prethodnih godina nigdje nije putovalo.
– Dobili smo saglasnost od resornog ministarstva i u toku su potrebne procedure. Kao i prethodnih godina, riječ je o petodnevnom izletu, sa četiri noćenja. Što se tiče dnevnih izleta za đake nižih razreda, oni se organizuju u okolini Trebinja, do Mostara ili Tjentišta – rekao je Vukanović.
Istovremeno, i domaće destinacije postaju poželjne za đačke ekskurzije iz regiona. Banjaluka je ove godine među prvima ugostila učenike iz Srbije, zemunske gimnazijalce, koji su posjetili rodnu kuću Petra Kočića na Manjači.