Његош Михајловић (24) са Пала, особа је са инвалидитетом, али то га не одређује. Напротив. Његош је вјера у боље сутра и снага која инспирише.
Он је професионални спортиста, освајач три олимпијске медаље, студент, власник бројних трофеја и признања, а за портал Катера присјетио се првих спортских дана и свих потешкоћа на које је наилазио.
За наш портал испричао је своју спортску причу која му је промијенила живот.
Спортом је почео да се бави са осам година када је постао члан Удружења за помоћ дјеци и омладини са посебним потребама „Сунце“ из Пала. Најприје је тренирао плес, а потом је почео да тренира фудбал у Школи фудбала „Пикси“.
И врло брзо, Михајловић је показао свој раскошни таленат. На позив тренера Каде Делић Селимовић, директорице Специјалне олимпијаде БиХ, придружио се репрезентацији Босне и Херцеговине у футсалу. са којом је учествовао на новогодишњем турниру у Белгији 2023. године.
На турниру је ова репрезентација, од 12 екипа из девет европских земаља, остварила невјероватан успјех освојивши прво мјесто.
За Његоша не постоје препреке. Подједнако је добар у сваком спорту којим се бави - пливању, атлетици, футсалу, кошарци, стоном тенису.
Фото: katera.news
Према његовим ријечиам, биатлон је почео тренирати из чисте знатижеље.
- Почео сам да тренирам у Нордијски смучарском клубу „Романија“ под окриљем тренера Бојана Минића који је и заслужан за моје прве кораке у биатлону. Прво веће такмичење на којем сам учествовао била је Специјална олимпијада у Аустрији 2017. године што ми је дало додатни подстрек да се наставим бавити биатлоном – рекао је он.
Први већи успјех услиједио је двије године касније, на Специјалној олимпијади у Абу Дабију на којој је освојио бронзану медаља у атлетици у трци на 400 метара.
- Када сам чуо да идем на Специјалну олимпијаду у Абу Даби почео сам да тренирам као никада до тада. Пут је био јако напоран јер смо летјели авионом са чак два пресједања.. Врућина је била неподношљива, али ми није представљала проблем јер је то за мене било остварење снова. Упознати сте да сам био на крају трке трећи, али није дјеловало да ће бити тако. Током саме трке десила се ситуација у којој је такмичар који је у том тренутку био трећи, прешао у мој дио стазе па је због тога и дисквалификован. Сматрам да ме је срећа погледала – констатовао је Његош.
Иако је у медијима одјекнула вијест да је наш саговорник освојио сребрне медаље на овогодишњим Специјалним зимским олимпијским играма у Торину у биатлону на 7.500 и 5.000 метара слободним стилом, то је само његов наставак низа сјајних резултата.
Он је са још 16 такмичара представљао Босну и Херцеговину на овом престижном такмичењу.
- Конкуренција је била стварно јака. Чак 102 земље су учествовале на Олимпијади. Такмичари су били распоређени у шест дивизија, а ја сам био у трећој. Морао сам да прођем квалификациону трку како бих доспио у најјачу дивизију и да би се укључио у борбу за медаљу – рекао је он.
Можете ли се осврнути на финалне трке на 7.500 метара и 5.000 метара, упитали смо га?
- Што се тиче трке на 7.500 метара могу да кажем да сам задовољан својим учинком. Швајцарац који је завршио на првом мјесту побјегао ми је за 27 секунди, а што се тиче трке на 5.000 метара, прво мјесто ми је измакло за 15 секунди – рекао је он.
Фото: katera.news
Поред тренера и пријатеља, овај невјероватни момак истиче да му је највећа подршка породица.
У каквој су ситуацији особе с инвалидитетом?
На ово питање, Његош нам је дао јасан одговор, истичући да су га „гледали попријеко као да је без руку и ногу“, иако се, признаје, ситуација у посљедње вријеме доста промјенила.
- У свјетским и европским градовима у којима сам боравио, људи су ме прихватали таквог какав јесам и жељели су да чују моју причу. Код нас, ипак, сматрају да су особе са инвалидитетом мање вриједан. Увијек сам морао да се доказујем много, много, много више него други – рекао је он.
Свима онима који не знају како наставити даље у тренуцима кад живот покаже зубе, Његош је је поручила:
- Моја порука је да сви вјерују и да иду напријед ка остварењу сна. То ме је научила и порука коју носи специјална олимпијада, а која каже: „Дозволи ми да побједим, ако не могу побиједити, бар да будем храбар у том настојању“.
Наш саговорник је за крај разговора навео да има и фирму „Баштованске услуге Њего“, која се бави косидбом дворишта.
Пред нама је сезона косидбе, а ви се, драги читаоци, за овај важни посао сјетите баш нашег Његоша!