Владајућа већина у Народној скупштини Републике Српске усвојила је јуче на посебној сједници Закон о финансирању политичких организација, којим се свим партијама у Српској укидају исплате новца из буџета Републике и локалних заједница.
Власт је на овај начин ипак успјела да спроведе у дјело оно што није прије неколико дана, а као одговор на то што је Кристијан Шмит недавно укинуо финансирање из буџета СНСД-а и УС.
Подсјетимо, приједлог да се овај закон уврсти на дневни ред редовне сједнице НС РС недавно није прошао јер власт није добила потребна 42 гласа приликом гласања, а између осталих, подршку закону тада нису дала ни четири посланика из владајуће већине.
Али, чини се да СНСД сада ништа није желио препустити случају па је овај закон уврстио на дневни ред посебне сједнице на којој је предложено да се обрати и Милорад Додик, предсједник Српске. Управо зато, тешко је било очекивати да скупштинска већина неће дозволити Додику да се обрати, те је то сасвим извјесно искоришћено да се на исту сједницу прогура и Закон о финансирању политичких организација, за чије усвајање је на крају гласало 48 посланика.
А у закону пише да ће се партије убудуће моћи финансирати само путем чланарина, добровољних прилога правних и физичких лица, издавачке дјелатности, продаје пропагандног материјала и организовања својих манифестација, прихода од имовине у власништву.
Оно што је посебно занимљиво у овом случају јесу износи за добровољне прилоге које странкама могу уплатити физичка или правна лица, и то, уколико желе, више пута годишње.
Тако физичко лице (грађани) једној политичкој организацији може годишње уплатити највише 20.000 КМ, док добровољни прилог правног лица не смије премашити 100.000 КМ.
Предвиђено је и да члан странке може партији годишње уплатити максимално 30.000 КМ.
Посланици већине тврде да ће примјена овог закона допринијети остварењу значајних уштеда у буџету Српске и јединицама локалне самоуправе, а помоћи ће и за општи интерес у виду изградње или реконструкције школа, болница, спортских терена, игралишта и сл.
- Овдје нема никаквих задњих намјера. Нико није угрожен, сви ће моћи да раде - поручио је Срђан Мазалица, шеф Клуба посланика СНСД-а.
Али, мишљење опозиције и оних који прате дешавања је да је СНСД једини који од овог закона може профитирати, док ће на удару бити све мале странке, како из опозиције, тако и из власти.
Прво, неспорно је да ће СНСД као највећа странка у Српској овим законом изгубити највише буџетског новца, јер годишње по овом основу приходује око два милиона КМ.
Међутим, ако је вјеровати ријечима Милорада Додика, лидера СНСД-а, они имају више од 200.000 чланова у Српској, али и ко зна колико донатора, због чега се без дилеме може рећи да за њих нема зиме. Такође, подаци ЦИК-а кажу да путем донација и чланарина СНСД добије најмање још око милион КМ годишње.
То се не би могло рећи за Уједињену Српску. Ова странка је 2024. са свих нивоа власти приходовала 395.000 КМ, па се поставља питање како ће то успјети да надомјесте.
Готово идентична прича је и са Социјалистичком партијом, Демосом, НПС, СПС и ДНС, поготово јер су неки од њих недавно показали да нису сагласни са овим законом.
Ипак, оно што им иде у прилог јесте да са СНСД-ом дијеле власт и ресурсе, па би дио новца могли да обезбиједе на тај начин.
За опозицију ситуација је потпуно обрнута…
СДС је већ искусио санкције и блокиране рачуне па су се уочи прошлих избора сналазили за новац како су знали и умјели.
Милан Миличевић, предсједник СДС-а, каже за "Независне новине" да донације од више десетина хиљада па до 100.000 КМ нема ниједна странка из опозиције.
- Без новца из буџета, инфраструктура странке, онај организациони дио, просторије, запослени, плаћање комуналија, странке ће тешко моћи да финансирају. Што се тиче чланарина, то СДС има од изабраних функционера. По питању донација, то су такође минимални износи - навео је Миличевић за "Независне новине".
Листа за правду и ред од чланарина и донација има, кажу, тачно нула марака.
Ђорђе Вучинић, посланик ове партије у НС РС, рекао је за "Независне" да су из буџета примали око 20.000 КМ мјесечно.
- Од градова и општина гдје имамо одборнике, у Требињу, имамо 6.000 КМ годишње. За остале општине гдје имамо одборнике немам информације да смо добили - рекао је Вучинић.
Иначе, како су "Независне новине" већ писале, политичке партије у БиХ су у 2024. години приходовале 29,1 милион КМ, од чега чак 20,6 милиона КМ из буџета на свим нивоима.
Али много више новца, тврде добро упућени, дошло је из незваничних извора финансирања.
Дамјан Ожеговић из "Transparency International" у БиХ каже да странке које се дограбе власти имају под својом контролом јавна предузећа и друго, из чега црпе ресурсе.
- Закон ће највише погодити опозицију и мање странке, које немају приступ јавним ресурсима. Такође, странке без масовног чланства и оне које неће добијати прилоге, дакле све оне странке које нису велике, остаће ускраћене за финансирање које је потребно за њихов редован рад, без обзира на успјех на изборима - наводи Ожеговић.
Истиче да су највећи донатори, односно финансијери странака приватна лица која располажу највећим новцем, али и да су се те донације до сада ријетко пријављивале.
Новинар Горан Дакић сматра да ће овим законом бити погођени сви осим СНСД-а.
- Није само опозиција на удару, иако ће она бити највећи колатерали Додикове политичке хистерије, него и СНСД-ови сателити који ионако не знају шта би сами са собом. Дарку Бањцу ће, на примјер, једна бања сада бити мало да би му странка остала и опстала. Сви виде куда ова хистерија води, али нико ништа не смије да каже и да уради. Није проблем Додик, који је у потпуности спао са баглама, проблем су препотопске кукавице које не смију да бекну. То су људи који би ћутали када би их наживо драли и солили - рекао је Дакић за "Независне новине".