Пејић: И јаки понекад траже помоћ

30.12.2020. 13:40
0
ИЗВОР: СРНА

Мастер психологије и практичар трансакционе анализе Теона Пејић са Пала објашњава да је, упркос честом мишљењу да само слаби људи траже стручну помоћ, заправо истина да и јаке особе препознају да некада не могу саме, па затраже некога ко може да им помогне.

Пандемија вируса корона траје више од 10 мјесеци и на свакога утиче другачије.

- Више од 10 мјесеци боримо се са пандемијом. Пред нас се поставља захтјев да се адаптирамо, да усвајамо нове навике и понашања, да мијењамо своју свакодневицу. Свака нова адаптација је на неки начин криза или излазак из зоне комфора. У зависности од тога како и иначе реагујемо на промјене, врло вјероватно ћемо и на ову кризу слично реаговати - објашњава Пејићева за Срну.

Пејићева напомиње да потешкоће по ментално здравље представља и дужина трајања пандемије, због чега се стално изнова морају ангажовати адаптивни механизми.

Разумљива појава код појединих људи је страх, каже Теона и објашњава да се ова емоција јавља када се човјек налази пред непознатим.

- Иако непријатан, он еволутивно има своју заштитну функцију која нас припрема за борбу са проблемом са којим се суочавамо. Један од начина како можемо боље да разумијемо страх који је присутан јесте да се запитамо зашто се јавља, која је његова улога и зашто баш тада - истиче Пејићева.

Она савјетује да сваки појединац треба да учи да процјењује колико сам може да утиче на ситуацију које се плаши, а колико је та ситуација изван њега.

- Уколико страх превладава наше тренутне капацитете и тешко се носимо са њим, веома је важно да потражимо помоћ - поручује Теона.

Пејићева наводи да је понекад довољна подршка пријатеља, члана породице или комшије, па да се човјек осјећа боље, а некада све може олакшати и разговор са стручном особом, која је обучена да на адекватан начин помогне.

Према њеним ријечима, Друштво психолога Републике Српске веома успјешно спроводи различите активности у пружању психолошке помоћи свим грађанима, али и кроз савјетовање како да превазиђу одређене кризне моменте током трајања епидемије вируса корона.

- Без обзира на то да ли сте преболовали вирус, позитивни или је неко вама близак заражен или сте због цјелокупне ситуације анксиозни и уплашени, будите слободни да тражите помоћ како бисте са што мање посљедица пребродили овај период - поручује Пејићева.

Она закључује да током епидемије сви могу размислити о томе шта су прошли, какво су искуство стекли или, пак, наградити себе јер су издржали.

Коментари 0
Повезане вијести
Унија студената тражи увођење психолога у све високошколске установе Унија студената тражи увођење психолога у све високошколске установе
Психолог о ужасу на Врачару и дjечаку који је пуцао: "Огромна невоља се крила иза њега" Психолог о ужасу на Врачару и дjечаку који је пуцао: "Огромна невоља се крила иза њега"
Друштво психолога пружа бесплатну подршку грађанима Друштво психолога пружа бесплатну подршку грађанима
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    20h 44m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 8m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 6m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 0m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 32m
    2