У претходним годинама, стручна лица су нам објаснила како готово све што смо до сад конзумирали и вољели и није баш најздравије по нас.
Неки од нас су послушали савјете, неки нису, али свакако ће се сви обрадовати новим сазнањима да неке од намирница које су биле "забрањене" ипак могу да се врате на трпезаријски сто.
Путер
До друге половине прошлог вијека путер је заузимао важно мјесто у исхрани, а онда су кренуле приче о његовој штетности по здравље. Тада је на сцену ступио маргарин, чији су састојак – трансмасне киселине – љекари поздравили као спас у борби против холестерола. Данас, када је свијест о индустријски прерађеним производима порасла и када имамо сазнања о њиховој штетности, маргарин је постао прошлост. Са друге стране, научници су открили да засићене масти из путера повећавају ниво доброг холестерола и снижавају ниво триглицерида, масних наслага у крви.
Пиво
Пиво је потпуно природан и биолошки избалансиран производ, због чега се с правом сврстава у течну храну. Енергетска вриједност једног литра пива одговара енергетској вриједности једног литра пуномасног млијека.
Главни састојак пива, хмељ, богат је антиоксидансима, који су, како су показала многа истраживања, заслужни за одржавање мишићне масе и убрзање метаболизма. Али правило при испијању пива, као и код других алкохолних пића, је да се не претјерује!
Кромпир
Најскромније поврће изгубило је своју славу на трпези оног тренутка када је означено као једна од намирница које највише гоје. У стварности, међутим, погрешан начин припреме хране једини је кривац за вишак килограма. Ако се не помијеша са уљем, маргарином или кајмаком, кромпир је веома здрав, што потврђује и чињеница да је богат минералима и витаминима. Ако га припремате кувано, требало би да нађе мјесто у вашој исхрани, јер влакна одржавају осјећај ситости и обезбјеђују добро варење.
Јаја
Дуго времена љекари нису препоручивали конзумирање јаја јер се говорило да подижу ниво холестерола и угрожавају срце. Посљедњих година, међутим, истраживања су вратила јаја на престол као веома здраву храну. Јаја су један од најбољих извора холина, садрже антиоксиданте лутеин и зеаксантин, садрже угљене хидрате који продужавају осјећај ситости, а садрже и аминокиселине које организму олакшавају апсорпцију протеина. Зато увијек запамтите стару изреку: Јаја сваког јутра дају тијелу снагу.
Свињска маст
Шта, изненађени сте што је и свињска маст доспјела на ову листу? Наиме, њен углед нарушавају тврдње да њен састав штети здрављу људи. Најновија истраживања га, међутим, оцјењују као здраву за организам у неким сегментима. Свињска маст се састоји од 40 одсто засићених масти, а незасићена маст је олеинска киселина, која помаже у раду срца и повезује се са нижим нивоом лошег холестерола, преноси b92.