Грађани Источног Сарајева синоћ су имали прилику послушати најбоље гусларе из Србије, Црне Горе и Републике Српске, у оквиру финалне вечери 45. Савезног фестивала гуслара.
У финалној вечери учествовало је 20 гуслара који су се представили народним епским пјесмама у распону од 40 до 50 стихова.
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић истакао је колика је важност гусала и његовања српске традиције кроз гусле.
Награде у екипном рангу додијељене су екипи „Војвода Мина Радовић“ из Подгорице и то за прво мјесто.
Друго мјесто припало је Гусларском друштву „Божо Ђурановић“ из Никшића, а треће мјесто Гусларском друштву „Тешан Подруговић“ из Гацка.
У категорији појединачних награда на овом фестивалу, најбољи гуслар био је Максим Војводић. Друго мјесто је припало Витомиру Арсенићу, а треће Срђану Авдаловићу.
Најбољи гуслар Максим Војводић долази из Подгорице, из Гусларског друштва „Војвода Мина Радовић“, а синоћ је био један од најмлађих учесника фестивала.
Фото: katera.news
Војводић активно учествује на гусларским фестивалима широм свијета, а ова титула му је, како наводи, трећа заредом.
Он истиче како му је љубав према гуслама суђена, јер, како каже, отац је био гуслар, па је и он сам наставио породичну традицију.
- Породична традиција је највише утицала на моје развијање у гуслама, па сам први наступ имао са само девет година. Тако је расла љубав према гуслама и данас је немјерљива – рекао је Војводић.
Како истиче, Сарајвско-романијска регија чува традицију гусала, па није изненађујуће што је овај фестивал био посјећен.
- Веома ми је драго што баш овдје у Сарајеву градимо нова пријатељства, и то Гусларско. Гуслари треба да публику у Источном Сарајеву цијене – додаје Војводић.
Према његовим ријечима, велики број младих гуслара је наступио на овом такмичењу.
- Драго ми је што омладина воли гусле и у гуслама се рађа нови правац који граде управо најмлађи. За гусле предстоји једна нова ера која ће добити много талентованих и перспективних гуслара – навео је он.
На новинарско питање како сачувати гусле и традицију коју са собом носи, Војводић је цитирао ријечи Раје Војиновића „ Гуслар са гуслама није ништа друго, него продужетак литургије у цркви, те оно што врши свештеник у цркви, то заправо гуслар испољава гуслајући“ .
- Гусле могу да се чују на академији, у позоришним салама, али исто тако можемо да их чујемо и у кафанама. Гусле могу бити свестрани инструмент и у томе се огледа њихова љепота- закључио је Војводић.
Жири овогодишњег сабора чинилу су Коста Плакаловић, др Јово Радош, Драган Куч, Рајо Војиновић и Милета Пантовић.