У Источном Сарајеву вечерас је почео 45. Савезни фестивал српских гуслара свих српских земаља.
На овом фестивалу, такмичарског карактера, у полуфиналу се представило 40 гуслара са подручја Републике Српске, Србије и Црне Горе, са пјесмама од 20 до 30 стихова.
Славко Јекнић, предсједник Савеза српских гуслара истакао је да је ова организација, уз Српску православну цркву, једна од најзначајних за очување српске традиције, јер не познаје границе између српског народа и повезује их, те преноси знања на млађе генерације.
- Циљ Савеза срских гуслара је, осим очувања српске традиције, да пренесемо знање на млађе генерације и зато с поносом можемо рећи да имамо гарнитуру од тридесетак младих српских гуслара, који ће славу гусала преносити у наредних четири, пет деценија – рекао је он.
Он је објаснио да на вечерашњем такмичару учествује 40 најбољих гуслара, по десет из Србије, Црне Горе и Републике Српске, те десет првопласираних са прошлогодишњег фестивала, а да у сутрашње финале пролази двадесет најбољих.
Фото: katera.news
Говорећи о репертоару такмичења, Јекнић је рекао да се гуслари на полуфиналној вечери представљају са 20 до 30 стихова римованих и неримованих пјесама различитих аутора, док је за финале резервисана искључиво народна епска поезија у распону од 40 до 50 стихова.
Према његовим ријечима, жири ће, приликом одабира најбољих, узимати у обзир начин гуслања и пјевања, став и понашање гуслара приликом извођења пјесме, драмски ефекат, те да ли гуслар носи комплетну или дјелимичну ношњу, која мора представљати одређено поднебље.
Јекнић је напоменуо да свјетска културна заједница прогласила пјевање уз гусле нематеријалним културним насљеђем човјечанства, што, како каже, говори о препознатој културној вриједности овог инструмента на свјетском нивоу.
Синиша Петрић, млади гуслар из Берана, изразио је задовољство што учествује на фестивалу Источном Сарајеву, који је, како наводи, прилика за дружење свих љубитеља овог инструмента.
- Није ми битно које ћу мјесто освојити, него само његовање традиције овог инструмента и да се сачува од заборава. Ове струне су нас од давнина сачувале и преносиле славу српског рода до данас - рекао је Петрић, који се публици представио пјесмом Вука Караџиђа „Орање Марка Краљевића“.
Петрић је, са својих 18 година, већ савезни шампион и два пута републички првак, те освајач трећег мјеста на сениорском фестивалу, а љубав према гуслама пренио му је отац.
Фото: katera.news
Љубиша Атељевић, члан гусларског друштва „Петар Перуновић Перун“ из Зрењанина, рекао је да за ово гусларско друштво наступа око двадесет година, те да су успомене са оваквих такмичења много битније од самог резултата.
- Овакви сабори су прилика да сретнем другове које немам прилику да виђам свакодневно - од Подгорице, Херцеговине, Бањалуке, читаве Србије, тако да је то за мене један величанствен скуп који оставља трајна сјећања – рекао је он.
Атељевић је рекао да гусле заузимају важно мјесто у српској традицији и култури, те да је важно ту традицију преносити на млађе генерације.
Бошко Голијанин, члан гусларског друштва „Гаврило Принцип“ из Источног Старог Града рекао је да су савезни фестивали круна свих гусларских такмичења, која се одржавају на подручју српских земаља.
- Прво се одржавају републички фестивали који окупе такмичаре из Српске, Србије и Црне Горе, а десет најбољих са тог фестивала остварују право да се такмиче на Савезном фестивалу, као што је овај – рекао је Голијанин и додао да он јубиларни, 40. пут, учествује на овом такмичењу.
Он је додао да је, иако се преселио у Зворник, остао вјеран гусларском друштву „Гаврило Принцип“ за које каже да је основао 1985. године и остало досљедно његовању епске пјесме и српске традиције, те културе.
Фото: katera.news
45. Савез гуслара наставља се сутра, када посјетиоце од 19.00 часова, у СРЦ „Славија“ очекује финално вече са двадесет најбољих гуслара.
Домаћин фестивала је Гусларско друштво „Филип Вишњић“ из Источног Сарајева је, а генерални спонзори су општине Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа.