Европска унија уводи нове техничке прописе који ће уклонити старије аутомобиле са друмова, а то се највише односи на дизелаше без ДПФ филтера.
Наиме, ЕУ је најавила драстичне мјере којима директно циља на аутомобиле старије од 10 година, посебно дизелаше.
Из Европске уније ову иницијативу оправдавају потребом за смањењем саобраћајних несрећа и загађења.
Тако ова нова правила уводе строже техничке прегледе, са посебним фокусом на аутомобиле без филтера честица (ДПФ), којих на европским путевима има на милионе.
Иначе, замјена ДПФ филтера може коштати и до 2.500 евра, због чега многи власници прибјегавају алтернативним рјешењима попут чишћења, "бушења" или потпуног уклањања из издувног система.
Уколико Европска унија усвоји предложене мјере, милиони власника дизелаша суочиће се са тешком одлуком, или да плате скупе поправке или се опросте од властитих аута.
Многа од тих возила ће вјероватно завршити у источној Европи и на Балкану, што би могло довести до презасићења тржишта, те само премјестити проблем загађења.
Ако дође до презасићења тржишта, то би могло утицати и на ниже цијене аутомобила код нас.
Миро Сесар, предсједник Удружења овлаштених заступника и трговаца аутомобилима при Привредној комори ФБиХ, каже да се у Европској унији константно построжавају правила у производњи нових возила када су у питању еколошки и сигурносни стандарди, а доласком Еуро 6 норме та правила су додатно пооштрена.
- То је резултирало повећањем производних трошкова и цијена возила. Поред тога, емисија ЦО2 постала је важан фактор приликом регистрације возила у ЕУ - возила с вишом емисијом ЦО2 подлијежу већим таксама, што додатно повећава укупне трошкове власништва. У Босни и Херцеговини, међутим, емисија ЦО2 још увијек не утиче директно на цијену регистрације, што показује недостатак усклађености с европским праксама - истакао је Сесар.
Према његовим ријечима, тржиште возила у БиХ карактерише изразита доминација половних аутомобила.
- Према доступним подацима, током 2024. године увезено је око 78.000 половних возила, док је број нових возила износио свега 12.000. Овај несразмјер додатно оптерећује домаће тржиште и доприноси његовом презасићењу. Као једно од могућих рјешења наше удружење види у увођењу Еуро 6 норме као минималног стандарда за увоз рабљених возила, чиме би се побољшала еколошка слика и дјелимично стабилизирало тржиште -закључио је Сесар.
Економиста Игор Гавран истакао је да се могу очекивати ниже цијене половних возила у БиХ јер смо и до сада били отпад за ова возила из Европе.
- Требало би бити и смањења цијена, али не великих, јер ће вјеројатније они који се баве препродајом возила покушати остварити већу зараду и тек кад баш морају спустити цијене. И то привремено. Ускоро ће се у развијеним земљама напуштати традиционална возила и прелазити на електрична или барем напредна хибридна и то је једини пут којим треба ићи и БиХ, а не чекати да се прво сви половњаци пребаце код нас - истакао је Гавран.
Додао је да би Босна и Херцеговина морала имати адекватне стандарде да се не може свашта увести јер загађење је огроман проблем код нас и морали бисмо имати подстицаје за електрична и напредна хибридна возила.