Породица Рудић из Пала једини је произвођач магарећег млијека у овој општини и шире. На дневном нивоу за сада, имају до литар ипо магараћег млијека, али у наредном периоду планирају проширење стада и производњу прехрамбених производа од магарећег млијека.
Љековита својства магарећег млијека била су разлог да се породица Рудић из Горњих Пала на врелу Миљацке одлучила за узгој магараца и производњу магарећег млијека.
- Због сина који има проблема са тромбоцитима смо почели овим да се бавимо, а онда смо и проширили производњу и већ двије године смо у овом послу. Није захтјевно, јер магарцима не треба ништа осим испаше љети, а зими сијена. Ми имамо и машине и ливаде тако да све сами урадимо. Магарци су иначе увијек напољу, и ако имају своју шталу они су и зими напољу јер генерално не воле затворен простор - истиче Слађана Рудић, власница имања.
Додаје да је Сарајевско-романијска регија богата разноврсном вегетацијом и љековитим биљем које знатно утиче на квалитет исхране па самим тим и на квалитет магарећег млијека и каже да тренутно на дневном нивоу имају до литар ипо млијека.
- Имамо у плану велико проширење стада и само магарице мислимо набављати. Кад будем имала довољно магарица на мужи почела бих правити сир од магарећег млијека који укусан и квалитетан, а онда бих се само бавили пољопривредом.
Поред сталног запослења у локалним фирмама, узгоја магараца и производње млијека ова вриједна домаћинска породица бави се и многим другим пољопривредним пословима.
- Имамо овце, краву, теле, свиње, кокоши, ћурке, а такође бавимо се и пластеничком производњом. У свему супруг и ја имамо помоћ оба сина и кћерке, а ту је и свекрва која нам помаже док смо на послу. Супруг када доде са посла обавља своје псолове, ја након свог посла своје, лијепо смо се пођелили и није нам тешко, не жалимо се - прича Рудићева.
И ако је домаћинство породице Рудић једино на овој регији које се бави производњом и продајом магарећег млијека, Слађана каже да се тренутно не може живјети само од тога и додаје да знатну количину млијека и поклоне људима за лијечење, који нису у могућности да купе.