Посебан ген одређује љеворуке

05.04.2024. 15:20
0
ИЗВОР: srna.rs

Десетак одсто свјетске популације је љеворуко, а научници наводе да је за ту особину заслужна - генетика.

Студија која је објављена у часопису „Нејчер комуникејшнс“ расвијетлила је генетски аспект љеворукости.

Научници су идентификовали ријетке варијанте гена познатог као „ТУББ4Б“, који игра улогу у контроли облика ћелија.

Те варијанте су значајно 2,7 пута чешће код љеворуких појединаца и нуде увид у генетску подлогу те оријентацију кориштења примарне руке.

Код већине људи лијева хемисфера мозга контролише доминантну десну руку. Релевантна живчана влакна укрштају се са лијева на десно у доњем дијелу мозга.

Код љеворуких појединаца, десна хемисфера контролише доминантну руку, појашњавају неуробиолози са Института „Макс Планк“ за психолингвистику.

„ТУББ4Б“ надзире процес интеграције протеина виталан за ћелијску структуру звану микротубуле.

Оне би могле играти кључну улогу у успостављању асиметрије мозга, која диктира која ће рука бити доминантна.

Заснивајући закључке на генетским подацима више од 350.000 особа средње и старије доби из „Биобанк базе“ података Велике Британије, нова студија открива интригантне закључке.

Научници сада вјерују да се већина случајева љеворукости догађа једноставно због насумичног варирања током развоја ембрионалног мозга.

Студија указује и на потенцијалне везе између асиметрије мозга и психијатријских особина.

Појединци са стањима попут шизофреније или аутизма често су љеворуки или користе обје руке једнако, што указује на заједничке генетске путеве.

Коментари 0
Повезане вијести
Да ли је лубеница воће или поврће? Да ли је лубеница воће или поврће?
Српски град са највише цркава – Да ли знате који је то град? Српски град са највише цркава – Да ли знате који је то град?
Невесињско село Лукавац – мјесто живописне природе и слободарске традиције Невесињско село Лукавац – мјесто живописне природе и слободарске традиције
Најчитаније
  • Прича о страдању легендарног генерала Драже Михаиловића
    12h 58m
    25
  • Данас промоција књиге „Опсада и одбрана Илиџе“ Неђељка Прстојевића
    11h 7m
    11
  • Сокочанин ухапшен након што је пуцао из пушке
    12h 0m
    2
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    12h 32m
    0
  • Прошло је 107 година од убиства руске царске породице Романов
    12h 48m
    0