Турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган издао је данас декрет којим црква Хора постаје џамија и то само мјесец дана након што је чувена Аја Софија постала муслиманска богомоља.
Црква Христа Спаситеља или Хора једна је од најпознатијих византијских грађевина у Истанбулу, подигнута је почетком петог вијека близу древних градских зидина Цариграда. Свој данашњи облик црква је добила у 14. вијеку, а њене фреске и мозаици спадају у врхунац византијске умјетности.
Када су у 16. вијеку Османлије освојиле град Хора је претворена у џамију названу Карије, а фрескопис је прекривен слојем малтера. Зграда је временом оронула, а приликом истраживања њене унутрашњости 1948. године, испод слоја малтера откривене су фреске и мозаици.
Године 1958. она је отворена за јавност, а зграда је, попут Аја Софије, претворена у музеј.
Међутим, прошле године је турски суд поништио одлуку владе из 1945. године којом је Хора - позната као Карије на турском - претворена у музеј који води Министарство образовања.
Данас је у едикту који је Ердоган потписао и који је објављен у службеном гласнику Турске наведено да се управљање џамијом Карије пребаци у управу за вјерска питања и да је џамија отворена за богослужење.
Ердогановим декретом није прецизирано када ће се прве муслиманске молитве одржати у Хори, нити шта ће бити учињено са хришћанским умјетничким дјелима.