Прије пола вијека Југославија освојила прво злато на СП

24.05.2020. 12:23
0
ИЗВОР: Танјуг

На данашњи дан прије тачно 50 година, 24. маја 1970. године, завршено је Свјетско првенство у Љубљани, које ће заувијек остати упамћено по историјском успјеху тадашње репрезентације Југославије- првој свјетској златној медаљи у историји и почетку доминације југословенске кошарке.

На челу са селектором Ранком Жеравицом, свјетски шампиони постали су Крешимир Ћосић, Драгутин Чермак, Никола Плећаш, Винко Јеловац, Дамир Шолман, Аљоша Жорга, Иво Данеу, Љубодраг Симоновић, Ратомир Тврдић, Драган Капичић, Петар Сканси и Трајко Рајковић.

Годину дана раније, овај моћни тим остао је без лидера Радивоја Кораћа, који је трагично настрадао у саобраћаној несрећи.

У одлучујућем мечу у љубљанској дворани “Тиволи”, Југославија је дан раније, 23. маја 1970, побиједила репрезентацију САД (70:63) и постала првак свијета и прије посљедњег кола турнира, јер је тада систем такмичења био другачији и није било финала.

Дан касније након посљедње утакмице на турниру, екипа коју је предводио капитен Иво Данеу примила је златне медаље и велики пехар намијењен свјетским шампионима.

Коментари 0
Повезане вијести
„Партизан“ у полуфиналу АБА лиге „Партизан“ у полуфиналу АБА лиге
Власеничанке предводиле "Војводину 021" до сребрне медаље Власеничанке предводиле "Војводину 021" до сребрне медаље
Кошаркаши „Јахорине“ савладали „Слободу“ из Тузле Кошаркаши „Јахорине“ савладали „Слободу“ из Тузле
Најчитаније
  • Гаврило Принцип – Пуцањ за слободу
    2h 5m
    35
  • Труднице тужбама засуле Фонд здравственог осигурања
    17h 2m
    0
  • „Касперијада“ данас у Палама
    45m
    0
  • Изабрано трочлано предсједништво беба у Источној Илиџи, најмлађа беба Тадеј Симић
    17h 27m
    0
  • Милић: И мала школа може остваривати велике резултате
    21h 20m
    0