Повећање минималне плате са 619 на 1.000 марака и увођење нових оптерећења нису резултат дијалога нити су донесени на транспарентан начин, поручили су Влади ФБиХ са адресе Удружења послодаваца у том ентитету.
Они су позвали Владу да преиспита своју одлуку и да је што прије, како су навели, укине ради очувања стабилности привреде и радних мјеста.
- Ова одлука, умјесто подстицања раста и развоја привреде, може да изазове контрапродуктивне ефекте, укључујући масовне отказе, смањење броја нових радних мјеста, конкурентности домаће привреде, као и додатне притиске на пословну заједницу - саопштили су из Удружења послодаваца.
Наглашавају да поменута одлука није била ни на дневном реду Економско-социјалног савјета ФБиХ, већ је изненада стављена под тачком разно на сједницу Владе, без писменог приједлога и анализе.
Послодавци указују и да је Влада ФБиХ усвојила одлуку о повећању минималца за 381 марку без консултација са социјалним партнерима, што, како наводе, изазива забринутост за социјални дијалог и формалну законитост одлуке.
Удружење послодаваца ФБиХ подсјећа да су предложили да минимална плата износи 1.000 КМ, од чега би опорезиво било 650 КМ, али да то није прихваћено, што, како наглашавају, указује да није постојала воља за конструктивни дијалог нити за проналажење одрживог рјешења.
- Наставићемо да се боримо за стабилност привреде свим легалним и правним средствима како би ова мјера била укинута - закључили су послодавци.
Економисти наводе да је оно што се дешава у ФБиХ послодавце у Српској "погодило" почетком прошле године.
- Тада је код нас Влада повећала најнижу плату са 700 на 900 КМ, а у ФБиХ је то повећање минималца још и веће. У Српској већ имамо одређено искуство о том питању. Имали смо најаве и да ће та одлука довести код нас до отпуштања од 20.000 до 30.000 радника, али је на крају, када се подвуче црта, без посла остало око 2.500 запослених у прерађивачкој индустрији - казао је "Гласу" економиста Марко Ђого.
До масовних отпуштања, како се предвиђа у ФБиХ, наглашава Ђого, неће доћи, али је јасно да ће поједина предузећа скратити листу запослених.
- Такође, значајно ће бити смањена добит компанија у корист раста фонда плата. И то је оно што се десило у Српској и што је заиста гурнуло бројна предузећа да искажу негативан или низак позитиван финансијски резултат - поручио је Ђого.
Такође, наводи да ће послодавци на кратак рок пристати да задрже раднике на терет добити због ситуације на тржишту јер је тешко доћи до потребног кадра.
У Српској без договора
Социјални партнери у Српској ни на посљедњој сједници Економско-социјалног савјета РС нису усагласили износ најниже плате у Српској за 2025. годину.
Предсједница Савеза синдиката РС Ранка Мишић рекла је након сједнице, која је одржана 30. децембра, да и даље заступају став да минималац у Српској у овој години треба да буде 1.050 КМ, те да траже од премијера Радована Вишковића да донесе такву одлуку. Коначну одлуку, по свему судећи, донијеће Влада РС и то најкасније до краја овог мјесеца, јер се плате за јануар исплаћују у фебруару.
- Међутим, зауставиће се инвестиције и у приватним компанијама јер послодавци због пораста плата неће имати средстава за нове инвестиције. То може бити опасно у дужем периоду будући да без инвестиција нема ни пораста продуктивности рада, а тиме ни основе за неки будући раст плата - закључио је Ђого.