Рекордна инфлација уназад годину дана у Српској

25.07.2022. 08:45
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

За исту количину хране коју су у јуну прошле године могли да купе за 100 марака, грађани Републике Српске у овој години морају да издвоје 23 КМ више.

Наиме, у јуну 2022, у односу на исти мјесец лани, храна је поскупјела за 22,6 одсто, а највише су отишле цијене уља безмало 67 одсто. У овом периоду, гориво је у Српској поскупјело за скоро 56 одсто, подаци су Завода за статистику Републике Српске.

Од 12 главних одјељака производа и услуга, у јуну су више цијене на годишњем нивоу забиљежене у 11, а ниже у једном одјељку.

Највећи годишњи раст цијена у јуну 2022. забиљежен је у одјељку превоз – 34,6 одсто, због виших цијена горива и мазива за лична возила од 55,7 одсто, те у одјељку храна и безалкохолна пића 22,6 одсто, због поскупљења уља и масноћа од 66,8 одсто, те хљеба и житарица од 27,2 одсто. Ниже цијене на годишњем нивоу забиљежене су у одјељку одјећа и обућа, 4,9 одсто, због сезонских снижења.

У Српској је годишња инфлација у јуну износила рекордних 14,3 одсто, што  значи да је вриједност 100 марака у овом периоду слетјела на непуних 86 КМ. Годишња инфлација у мају је била 13,7, а у априлу 11,7 одсто.

Цијене производа и услуга које се користе за личну потрошњу у Републици Српској, у јуну ове године, у односу на претходни мјесец, у просјеку су биле више за 1,1 одсто.

Економисти објашњавају да, код нас, инфлација и пораст цијена нису узроковани неким интерним разлозима, у смислу да је дошло до поремећаја на тржишту Српске и БиХ.

– Цијене робе биле су дуго стабилне, све до појаве короне и проблема које је епидемија изазвала фирмама и грађанима. Тад се десио први значајан поремећај, и то у снабдијевању. Када је дошло до украјинске кризе суочили смо се с несташицом примарно прехрамбених производа – објашњавају економисти.

Осим основних животних намирница које су уназад годину дана драстично поскупјеле, грађане посебно секирају превисоке цијене горива. Иако цијена нафте на свјетској берзи има тренд пада, појефтињења на домаћим пумпама и даље су прилично скромна. Литар дизела у просјеку кошта 3,43, а бензина 3,27 КМ.

Аутор: Маја Радоја

Коментари 0
Повезане вијести
Труднице тужбама засуле Фонд здравственог осигурања Труднице тужбама засуле Фонд здравственог осигурања
Кресојевић: Затварање Рудника Љубија још један доказ погубне политике актуелне власти Кресојевић: Затварање Рудника Љубија још један доказ погубне политике актуелне власти
Одговорним понашањем купача и управљача купалиштима избјећи несреће Одговорним понашањем купача и управљача купалиштима избјећи несреће
Најчитаније
  • Гаврило Принцип – Пуцањ за слободу
    5h 16m
    36
  • Генерација из Илијаша прославила матуру коју никада није имала
    12h 6m
    0
  • „Касперијада“ данас у Палама
    11h 6m
    0
  • Зграде Парламента и Савјета министара БиХ саграђене на српском гробљу
    11h 40m
    8
  • Служен парастос погинулим борцима из Касиндола (ФОТО)
    13h 4m
    0