Саопштење НГГ "Стоп изградњи МХЕ на Касиндолској ријеци" у којем наводе да је према Статуту Града Источно Сарајево и Пословнику рада Скупштине Града Источно Сарајево, надлежни орган дужан да у року од 30 дана размотри иницијативу и обавијести подносиоца иницијативе, што није учињено, преносимо у цјелости.
- Неформална група грађана “Стоп изградњи мХЕ на Касиндолској ријеци” 4. јуна предала је грађанску иницијативу Скупштини Града Источно Сарајево, али још увијек није добила никакав одговор од Града Источно Сарајево да је иницијатива стављена на разматрање. Наиме, према Статуту и Пословнику рада Скупштине Града Источно Сарајево, надлежни орган је дужан да у року од 30 дана размотри иницијативу и обавијести подносиоца иницијативе.
Грађанском иницијативом, коју је својим потписом подржало преко 2000 грађана са територије Града Источно Сарајево, се захтијева да се заустави изградња мХЕ Самар и мХЕ Слапи на Касиндолској ријеци, покретање процедуре о заштити Касиндолске ријеке у складу са Просторним планом РС до 2025. као и обезбјеђивање законитог пословања мХЕ Подивич те брисање из просторног плана Републике Српске мХЕ на Касиндолској ријеци. Три мХЕ, мХЕ Подивич, мХЕ Самар и мХЕ Слапи, уопште нису предвиђене Просторним планом града Источно Сарајево односно оне су у Просторном плану за Републику Српску предвиђене само на територији општине Трново, али не и на територији општина Источна Илиџа и Источно Ново Сарајево, на којима је такође планирана њихова градња, што је и довело до реакције и побуне грађана.
- Ми нећемо одустати од наше борбе, очекујемо да надлежни градски органи раде у складу са законом и интересима грађана те да зауставе изградњу мХЕ на Касиндолској ријеци. Овим путем најављујемо чак и мирно окупљање у овом мјесецу, уколико Скупштина Града не поступи у складу са Статутом и Пословником те не размотри грађанску иницијативу којом се тражи хитна забрана мХЕ на Касиндолској ријеци - наводи Сара Тушевљак, представница неформалне групе грађана Стоп изградњи мХЕ на Касиндолској ријеци.
Подсјећамо, грађани већ неколико мјесеци воде борбу за заустављање изградње 3 мини хидроелектране на Касиндолској ријеци. Упркос евидентном лошем стању животне средине на терену, у септембру прошле године Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске ипак је издало Рјешења којима се обнављају еколошке дозволе за мале хидроелектране ‘’Подивич’’, ‘’Слапи’’ и ‘’Самар’’. -