Систем не улаже ни у превенцију ни у бригу о менталном здрављу

10.10.2023. 08:47
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Као друштво стигматизујемо било какав проблем из области менталног здравља и то је наш први, основни и највећи проблем, истакла је за "Независне новине" поводом Свјетског дана менталног здравља доц. др Соња Станчић, професор на Филозофском факултету у Бањалуци и власник агенције "Сигма Солутионс".

Како је рекла, период око Дана менталног здравља је једино вријеме када се озбиљно прича о менталном здрављу.

- Да бисмо разумјели ментално здравље, морамо кренути од почетка, односно од контекста и менталитета у коме живимо. И даље је ментално здравље табу тема и прича о менталном здрављу је табу, без обзира на то што имамо неке нове генерације које имају потребу да причају, које, додуше, немају сазнања, али желе да их стекну - рекла је Станчићева, додајући да људи лакше причају о другим здравственим проблемима, док оне који се односе на ментално здравље гурају под тепих.

- Када имамо у породици некога ко има упалу плућа, то ће знати све комшије, када имамо у породици некога ко има одређене емоционалне проблеме, депресивно расположење или да јако афективно реагује, о томе нећемо причати. То ћемо умањити или ћемо се у потпуности правити да тај проблем не постоји - рекла је она.

Према њеним ријечима, здравствени систем се врло стидљиво бави заштитом менталног здравља, те се јако мало улаже у превенцију.

- Људи данас више иду код психолога, психијатра или психотерапеута, међутим, с обзиром на количину проблема и проблемске ситуације у којима се налазимо, да не кажем ПТСП који вучемо од рата, економске кризе, ковида, који тек сада оставља посљедице, финансијске и психичке исцрпљености људи од посла, рекла бих да недовољно идемо код психолога, психијатра и психотерапеута - рекла је Станчићева, додајући да психотерапија није рјешење за све проблеме.

- Да бисмо знали код кога требамо ићи и потражити помоћ, битно је да се образујемо и учимо о нашим емоцијама и о нашем емоционалном, менталном и психичком здрављу - истакла је Станчићева за "Независне новине".

Поводом обиљежавања 10. октобра, Свјетског дана менталног здравља, Свјетска федерација за ментално здравље ове године је актуелизовала тему "Ментално здравље је универзално људско право", док је Свјетска здравствена организација одабрала слоган "Наш ум, наша права".

Професорица Станчић наводи да ментално здравље као људско право не постоји у Босни и Херцеговини, као ни у региону.

- Ментално здравље је код нас јако запостављена дисциплина, а спада у основна људска права и основне људске потребе - каже она, додајући да су превентивни програми у нашем друштву јако мало заступљени.

- То мало и спорадично што се дешава је недовољно и не може да покрије наше потребе, а ми смо јако рањиво и рањено друштво које стално крвари своје лоше емоције - рекла је она, истичући да је потребно да људи прво препознају шта су то здрава, а шта патолошка реаговања и на основу тога ће знати шта је добро, а  шта је лоше за њих и на основу тога ће моћи потражити помоћ.

 

Аутор: Аднан Селимовић

Коментари 0
Повезане вијести
Данас Свјетски дан менталног здравља Данас Свјетски дан менталног здравља
Центру за ментално здравље у Источном Сарајеву дневно се јави од 50 до 70 корисника Центру за ментално здравље у Источном Сарајеву дневно се јави од 50 до 70 корисника
Источно Сарајево: Превенција стреса кључна у заштити менталног здравља Источно Сарајево: Превенција стреса кључна у заштити менталног здравља
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    15h 50m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    14h 1m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    15h 35m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    4h 32m
    0
  • Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
    10h 31m
    1