Предсједник Удружења жртава и свједока геноцида, Мурат Тахировић, и предсједница Удружења Покрет “Мајке енклаве Сребреница и Жепа”, Мунира Субашић, обрушили су се јуче на Тужилаштво БиХ критикујући га због истраге против хрватских генерала који су учествовали у акцији "Бљесак", што је изазвало бијес српске јавности.
У скандалозном саопштењу за јавност, Тахировић и Субашићева наводе како је „жалосно да се тужилаштво бави ратним злочинима почињеним за вријеме акције ‘Бљесак’, док истовремено у Босни и Херцеговини на стотине ратних злочинаца није процесуирано”.
– Приоритет би требали бити предмети ратних злочина који су почињени на територији БиХ, а не ратни злочини почињени на територији друге државе. Позивамо Тужилаштво БиХ да енергију усмјери на предмете који су означени ознаком А Међународног кривичног суда за бившу Југославију, а који су по усвојеној Стратегији за рад на предметима ратних злочина приоритет у раду Тужилаштва БиХ – наводи се у саопштењу.
“Откуд им право?”
Подсјећамо, Тужилаштво БиХ је ових дана од Хрватске затражило да преузме процесуирање 14 генерала Хрватске војске (ХВ), осумњичене за ратне злочине почињене над Србима током акције “Бљесак“.
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, Милорад Којић, истиче да је само по себи скандалозно да се једно удружење уопште бави том темом.
– Откуд некоме право да забрањује било коме да пороводи истраге и још да тражи које истраге да се проводе, а које не? Сви знамо да су злочини над Србима, када је у питању правосуђе и на нивоу БиХ, али и Хрватске, у потпуности остали непроцесуирани – истиче Којић.
Опструкција
Додаје да је смијешно што се поменута два удружења у свом допису упућеном Тужилаштву БиХ позивају на процесуирање предмета из Стратегије за рад на предметима ратних злочина. Управо су ова удружења, како истиче Којић, опструисала усвајање наведене Стратегије.
– Управо су они тражили од бошњачких министара да се Стратегија не усвоји, па она није била усвојена више од двије године, а сада опструишу и именовање надзорног тијела за праћење провођења ове Стратегије – подсјећа Којић.
Он истиче да допис удружења данас не би био вијест да су правосудне институције и БиХ, али и Хрватске, до сада радиле свој посао и процесуирале ратне злочине почињене над Србима.
Којић подсјећа на хрватске акције “Маестрал” и “Јужни потез”, у којима су на територији БиХ почињени ратни злочини над Србима и да за то нико није одговарао.
– У Мркоњић Граду је пронађена масовна гробница са 181 тијелом. Према налазима патолога на тијелима су биле видљиве заживотне повреде нанесене тупим предметом, везане руке и слично, што говори о карактеру и обиму злочина који се десили над српским грађанима – подсјећа Којић.
У акцији “Бљесак”, коју су хрватска војска и полиција покренули 1. маја 1995. године на подручју Западне Славоније, на којем је живјело око 15.000 Срба, а које је било под заштитом УН, убијено је око 283 српских грађана.
Многи од њих су убијени на кућном прагу или у избјегличкој колони која се кретала у правцу Градишке. Током акције, осим избјегличке колоне, бомбардована је и Градишка, као и остале општине на територији БиХ, које су се налазиле у близини ријеке Саве.