Смијех је љековит и може повољно да утиче на имунолошки систем човјека, олакшање бола, повећање осјећаја задовољства и побољшање расположења - наводе стручњаци поводом Дана смијеха.
Кроз хумор, смијех и опуштену атмосферу, људи се међусобно лакше и спонтаније повезују, а спонтаност је посебно важан елемент хумора и смијеха.
Тешко успостављање веза може бити препрека за пуно тога у животу, између осталог може довести до осјећаја тјескобе, психичке закочености и нелагодног осјећаја у комуникацији с другима, наводе научници.
Савремена истраживања доказала су да изрека "Смијех је најбољи лијек" није у потпуности тачна, јер само смијање не мора имати позитивно дјеловање, а код неких здравствених потешкоћа може имати и недостатке.
Али, истраживања потврђују да редовна употреба одређених врста хумора може људима појачати психолошку снагу, као што је, на примјер, веће задовољство животом.
Весеље и позитиван став према животу могу успорити развој тешкоћа које нарушавају психичку и физичку добробит човјека.
Људи с већим осјећајем за смијешно показују мању анксиозност и стрес, а у неким истраживањима хумор се показао као успјешна стратегија за смањење неклиничке и клиничке анксиозности.
Хумор доприноси и емоционалној регулацији. Он може да пригуши узбуђење повезано са неугодним емоцијама и да постане "против отров" за стрес - истичу стручњаци.
Научни портали преносе да је хумор, као одбрамбени механизам, један од "зрелих механизама" одбране и конструктивних стратегија ношења са стресом.