Попут плодова смокве и њени листови љековито дјелују на наш организам.
Листови смокве обилују антиоксидантима и влакнима. Садрже витамине А, Б1 и Б2 те минерале калцијум, гвожђе, манган, фосфор, калијум и натријум. Због високог удјела шећера смокве се не препоручују дијабетичарима, међутим њен лист је здрав и користан управо за ову групу људи јер помаже у регулацији нивоа шећера у крви.
Стручњаци са здравственог портала "Medical Daily" наводе неке од добробити листова смокве:
Помажу код превенције дијабетеса - јер могу повећати осјетљивост на инсулин.
Смањује ниво триглицерида - конзумација листова такође тренутно смањује концентрацију триглицерида у крви и смањује ризик од срчаних болести и претилости.
Помаже код кардиоваскуларних проблема - чај од листова конзумиран на редовној бази може помоћи при превенцији срчаних проблема и смањити повишен притисак.
Иако се листови смокве могу конзумирати и сирови, не постоји много рецепата који их укључују. Већином листови служе као омот за разне врсте хране попут риже и поврћа, рецепата с гљивама или као замјена за тортиље.
Добробити листа смокве:
- регулише ниво шећера у крви
- помаже при мршављењу
- стабилизује крвни притисак
- снижава триглицериде
- јача кости
- помаже код кожних обољења
- помаже код анемије
- ублажава тегобе чира на желуцу
- унапређује здравље срца и крвних судова
- помаже код афти
Сушење листова
У касно прољеће, љето или јесен отргните са стабла здраве и читаве смоквине листове те их распоредите по површини на којој ћете их сушити.
Сушите их у сјенци, на тамном и прозрачном мјесту. Да су листови суви видјећете по томе што су смежурани и мрве се под прстима кад их стиснете. Како би се брже осушили, можете их прије сушења и мало исцјепкати. Кад се осуше, смрвите их па оставите у стаклену теглу с поклопцем.
У здравствене сврхе чај од смоквиног листа требало би пити око мјесец дана сваки дан, а затим паузирати неколико недјеља како би поновна конзумација имала једнако снажно љековито дејство.
Помоћ код дијабетеса
Двије кашичице осушених листова смокве прелијте шољом (200 мл) кључале воде. Покријте и оставите да одстоји 10-15 минута. Затим проциједите. Свако јутро попијте једну шољицу овог чаја уз доручак.
Помоћ код чира на желуцу и афти у усној шупљини
Сваки дан добро сажваћите по два млада смоквина листа па их прогутајте. Осим што ће помоћи код чира, освјежиће ваш дах и ублажити неугодне афте.
Помоћ код бронхитиса
Прокувајте три смоквина листа у води с мало смеђег шећера па попијте.
Осим код дијабетеса, чира, афти и бронхитиса, чај се препоручује пити и за боље здравље срца, снижавање крвног притиска те као помоћ у лијечењу карцинома и анемије.
Нуспојаве
Листови смокве сматрају се генерално сигурним за кориштење, но постоји неколико информација које би требало увијек имати на уму.
С обзиром на то да чај од листа смокве смањује шећер у крви и саму потребу за инсулином, пожељно је током кориштења чаја додатно мјерити ниво шећера у крви. На овај начин избјећи ћете ризик од хипогликемије и смањења шећера у крви. Чај од листа смокве попут многих других чајева не препоручује се трудницама или дојиљама.
Приправци од листова смокве не препоручују се за наношење на кожу лица и тијела јер могу узроковати фотоосјетљивост, односно повећану осјетљивост коже на сунчеве зраке.
Прије кориштења било којег биљног приправка у здравствене сврхе обавезно се савјетујте с доктором.