Срби са сјевера Косова и Метохије провели су ноћ на барикадама, које су синоћ поставили у знак протеста због одлука Приштине о личним документима и пререгестрицаији возила.
Екипи Танјуга, која их је рано јутрос обишла у мJесту Рударе код Косовске Митровице, рекли су да су одлучни да истрају, и да ће остати на барикадама колико буде потребно.
Срби са сјевера КиМ синоћ су блокирали саобраћај на магистралним путевима - у мKесту Рударе код Косовске Митровице, код Лешка према Јарињу и месту Зупце код Зубиног потока, изражавајући тиме миран протест због потеза Приштине, којим се, како кажу, угрожава опстанак Срба на Космету.
Након тога, косовска полиција затворила је Јариње и Брњак за путнички саобраћај.
Након вишечасовних тензија, Приштина је, на захтјев САД, одлучила да одложи примјену мјере о личним документима и пререгистрацији возила, до 1. септембра, али, како је саопштено, тек уколико буду уклоњене све постављене барикаде.
На Јарињу нема промjена у односу на јучерашњи дан, и даље се на сjевер Космета не може ни пjешице, јавио је репортер РТС-а са тог административног прелаза.
Полиција у Рудници јутрос обавјештава возаче да покушају прелазак на другим административним прелазима.
Нема информација ни из косовске полиције када ће Јариње и Брњак бити отворени за саобраћај.
Саобраћај на административном прелазу Мердаре нормално функционише, јавља репортер РТС-а.
Синоћ је била колона од пет до шест километра, на прелаз се чекало сат и по, али од јутрос нема гужви, чека се десетак минута.
Ноћ је протекла мирно.
У међувремену, од поноћи, сваки путник са српском личном картом на административном прелазу са КиМ, добија улазно-излазни документ, у којем стоје датум и вријеме уласка на Космет, као и прелаз који је коришћен, уз личне податке путника.
Сваки путник са српском личном картом, дужан је, како је објашњено екипи Танјуга, да тај документ преда приликом изласка са територије Косова и Метохије.
У документу стоје датум и вријеме уласка на КиМ, као и прелаз који је коришћен, уз личне податке путника.
На административном прелазу Мердаре, колометарска је колона возила, јер су Јариње и Брњак затворени, а велики број људи из дијаспоре је у путу ка КиМ, па је екипи Танјуга требало два и по сата да уђе на територију Косова и Метохије.
Министар полиције привремених приштинских институција Џелал Свечла објавио је нешто послије поноћи на „Фејсбуку“ да је почела подјела улазно-излазних докумената, који, како је навео, важе 90 дана.
- У тренутку уклањања свих барикада и препрека, ова одлука ће бити суспендована до 1. септембра 2022 - написао је Свечла.
Кфор спреман да интервенише ако стабилност буде угрожена
Кфор је саопштио синоћ да је безбједносна ситуација на сjеверу КиМ напета, да је помно прати и да је спреман да интервенише ако стабилност буде угрожена.
- Укупна безбједносна ситуација у сјеверним општинама на Косову је напета, а мисија Кфора је помно прати и спремна је да интервенише ако стабилност буде угрожена, у складу са својим мандатом који проистиче из Резолуције 1244 СБ УН - наводи се у саопштењу Кфора достављеном Танјугу.
Командант Кфора је, како се додаје, у контакту са свим релевантним саговорницима, укључујући представнике косовских безбједносних организација и начелником генералштаба Војске Србије.
НАТО такође наставља да даје пуну подршку процесу нормализације односа између Београда и Приштине кроз дијалог под покровитељством ЕУ и позива све стране да наставе преговоре јер је то, како се истиче, од пресудне важности за очување регионалног мира и безбjедности.
- Без поштовања људских права и демократских вредности, владавине права, унутрашњих реформи и добросусједских односа, неће бити праве перспективе за бољу будућност на Балкану. Конструктиван дијалог је кључан за регионалну стабилност - наводи се у саопштењу Кфора.
Додаје се да ће Кфор предузети све неопходне мјере да би се очувало безбједно и сигурно окружење на Косову у сваком тренутку, у складу са својим мандатом који је добио од Уједињених нација.
Шефица Унмика Каролин Зијаде изразила је синоћ забринутост због ситуације и позвала све на смиривање и избјегавање даље ескалације.
- Позивам све да ријеше та питања у доброј вјери кроз дијалог уз посредовање ЕУ, ради јачања стабилности и безбједности за све - поручила је Зијаде.
Курти
Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти изјавио је да ће влада у Приштини одложити примjену одлуке о аутомобилским таблицама и улазно-излазним документима на прелазима са централном Србијом за 30 дана, под условом да се уклоне све барикаде и врати потпуна слобода кретања.
Kурти је на Твитеру написао да се Приштина, у сарадњи са, како је навео, „међународним савезницима“, обавезује да ће одложити примjену одлука о аутомобилским таблицама и улазно-излазним документима на прелазима са Србијом за 30 дана, под условом да буду уклоњене све барикаде и враћена потпуна слобода кретања.
Претходно је министар полиције привремених приштинских институција Џелал Свечла, нешто послије поноћи на „Фејсбуку“ објавио да је почела подјела улазно-излазних докумената, који, како је навео, важе 90 дана.
- У тренутку уклањања свих барикада и препрека, ова одлука ће бити суспендована до 1. септембра 2022 - написао је Свечла.
Срби са сјевера КиМ синоћ су блокирали саобраћај на магистралним путевима - у мјесту Рударе код Косовске Митровице, код Лешка према Јарињу и мјесту Зупце код Зубиног потока, изражавајући тиме миран протест због потеза Приштине, којим се угрожава опстанак Срба на Космету.
Након тога, косовска полиција затворила је Јариње и Брњак за путнички саобраћај.
Борел и Лајчак поздравили одлуку Приштине
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Јозеп Борел поздравио је одлуку Приштине о помјерању мјера на 1. септембар.
- Очекујте да ће све блокаде на путу одмах бити уклоњене. Отворена питања треба рјешавати кроз дијалог уз посредовање ЕУ и фокусирати се на свеобухватну нормализацију односа између Косова и Србије, што је од суштинског значаја за њихоу интеграцију у ЕУ - написао је Борел на Твитеру.
И специјални представник Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак поздравио је ноћас одлуку Приштине о одлагању примене најављених мјера "реципроцитета".
- Поздрављамо одлуку Косова да прихвати приједлог Жозепа Борела, за одлагање за мјесец дана. ЕУ очекује да се све блокаде на путевима одмах уклоне. Борел је позвао Косово и Србију да се укључе у дијалог о напретку. Захвалан сам и Амбасади САД у Приштини за снажну подршку - написао је Лајчак на Твитеру.