Србија, БиХ и ЕУ граде истраживачко-еколошки центар на Тјентишту

04.09.2019. 21:08
0
ИЗВОР: Срна

Истраживачко-еколошки центар, који ће на Тјентишту у наредних пола године бити изграђен у оквиру пројекта прекограничне сарадње Србије и БиХ, допринијеће подизању свијести о значају очувања природе, поручено је са прве пројектне конференције која је одржана данас у Музеју “Битка на Сутјесци”.

Планирано је да Истраживачко-еколошки центар заједно формирају Национални парк “Сутјеска”, Шумарски факултет Универзитета у Београду и Јавно предузеће “Србијашуме”, а ових дана почеће грађевински радови, тачније адаптација и претварање једног од постојећих руинираних објеката у близини хотела “Младост” у будући центар за младе научнике.

Пројекат “Прекогранична мрежа природног насљеђа” вриједан је 506.000 евра, а финансира га ЕУ уз учешће Националног парка “Сутјеска” од 15 одсто.

Уз Национални парк “Сутјеска”, пројектом су обухваћена и заштићена подручја у Србији – Парк природе “Златибор”, Природни резерват Милешевска ријека, те пејзажи изванредних карактеристика “Kамена гора” и “Озрен Јадовник”.

Директор Националног парка “Сутјеска” Дејан Павловић истиче да је ово још једна значајна међународна инвестиција, те да ће Истраживачко-еколошки центар бити посебан сектор у оквиру ове јавне установе.

– На првом спрату ће се налазити лабораторије, инфо-центар и туристички дио, а на другом спрату биће 31 кревет за студенте, професоре и друге кориснике центра – рекао је Павловић.

Лука Лавадиновић, професор Шумарског факултета из Београда, каже да ће Истраживачки центар служити не само стручњацима из шумарске струке, већ и широј популацији.

– Надамо се да ће овај центар промовисати овај крај и привући људе да овђе дођу и уживају у невероватним лепотама Националног парка “Сутјеска” и да се упознају ближе са тиме чиме се ми бавимо – рекао је Лавадиновић.

Данашњој конференцији присуствовали су и професори шумарских факултета из Бањалуке и Сарајева, који ће бити партнери овог центра и чији професори и студенти учествовати у његовом раду.

Професор Шумарског факултета из Бањалуке Зоран Говедар напоменуо је да ће се у будућем центру на Тјентишту науком и истраживањем природе бавити студенти, професори, али и ученици средњих и основних школа.

Продекан Шумарског факултета из Сарајева Сеад Војниковић каже да је овај пројекат есенцијално важан за очување природе и за шумарску струку.

 

– Овакви концепти воде приближавању друштва једној струци која је доста непозната – навео је Војниковић.

Коментари 0
Повезане вијести
"Долина хероја" на Сутјесци никада неће бити заборављена (ФОТО) "Долина хероја" на Сутјесци никада неће бити заборављена (ФОТО)
Пожар под контролом Пожар под контролом
Нови пожар на Тјентишту Нови пожар на Тјентишту
Најчитаније
  • Још данас активан хуманитарни број 1412 за Вукашина из Рудог – Будимо хумани!
    11h 41m
    0
  • Код Сокочанина пронађена бомба
    15h 53m
    3
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    13h 27m
    8
  • Лица осумњичена за кривична дјела „Оштећење и одузимање туђе ствари“
    14h 34m
    1
  • Тужилаштво: Тијело српске повратнице Јеле Пејић пронађено наго, али није убијена
    9h 10m
    2