Сребреница: На Ђурђевдан 1992. године почело етничко чишћење Срба

06.05.2020. 12:56
0
ИЗВОР: СРНА

Нападом на српско село Гниону, његовим спаљивањем и убиствима двојице старијих мјештана те прогоном становништва на Ђурђевдан 1992. године муслиманске снаге, предвођене Насером Орићем, започеле су масовно етничко чишћење и уништавање свега што је српско на подручју општине Сребреница.

Напад је изведен на велики православни празник Ђурђевдан /што је касније постала муслиманска пракса/, када је неколико породица у селу прослављало крсну славу и већина осталих мјештана била је код њих у гостима.

Према свједочењима преживјелих. напад је почео у 17.15 часовљ када је путем мегафона упућен позив за предају оружја за 15 минута или ће услиједити масовно убијање свих који се налазе у окружењу у том селу.

Ненаоружано српско становништво искористило је познавање терена и природне заклоне и кренуло у бјекство низ поток према српском селу Солоћуша надомак Сребренице.

На слави код Радојка Милошевића /1928/ затекао се Лазар Симић /1936/ из сусједног села Студенац.

Симић је убијен у покушају бјекства, а Милошевић је запаљен у кући која је изгорјела, као и све друге и остали објекти у овом селу у којем је након рата обновљено свега десетак кућа.

Након Гнионе, настављено је етничко чишћење српског народа из села Студенац, Виогор, Ковачице, Ораховица у близини Сребренице, а затим и удаљенијих Ратковића, Брежана, Крњића у којима је убијен велики број српских цивила, као и у братуначким селима у којима су муслиманске снаге убијале све редом што су стизале не остављајући ни дјецу, жене, старце и инвалиде, а српску имовину су након пљачке палили, починивши бројне масовне злочине.

До половине јануара 1993. године муслиманске јединице из Сребренице под командом Орића убиле су око 1500 Срба из сребреничке и братуначке општине, међу којима је више од половине било цивила, уништиле су око стотину српских села и заселака настојећи на све начине да потпуно затру трагове српског постојања на овим теренима јер су уништавали и српске цркве и гробља.

За те злочине још нико није одговарао.

Коментари 0
Повезане вијести
Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста
Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска војска Између историјских чињеница о Сребреници и пропаганде (II): Како је ратовала муслиманска в...
Милановић: Заклали ми мајку која је вјеровала у добро у људима Милановић: Заклали ми мајку која је вјеровала у добро у људима
Најчитаније
  • Свирепо убиство српског дјечака Слободана Стојановића
    22h 18m
    8
  • На данашњи дан рођен композитор "Марша на Дрину" Станислав Бинички
    22h 19m
    3
  • У Џимријама изгорјела штала усљед удара грома
    21h 56m
    0
  • На данашњи дан нападом Аустроугарске на Србију почео Први свјетски рат
    10m
    0
  • Бојан Вегара о одрастању у Српском Сарајеву и страхотама рата - Нашу дјецу свијет заиста није волио
    13h 0m
    4