Сребреница: Остаци цркве из шестог вијека за вјерске обреде, наставу и туристе

07.03.2021. 18:16
0
ИЗВОР: СРНА

Служењем Свете литургије и освештањем новоизграђеног објекта, којим је заштићено конзервирано археолошко налазиште ранохришћанске цркве на брду Боровац изнад села Ораховица у сребреничкој општини, тај локалитет данас је предат на кориштење.

Остаци православне цркве у Ораховици откривени су 2016.године.

Тада је, према жељи мјештана, постављен крст на локацији Црквина и приликом рашчишћавања тог локалитета откривени су остаци зидина цркве и још нека артефакта, за коју су археолози утврдили да потиче из Шестог или почетка Седмог вијека.

Испоставило се да је крст постављен уз сами зид старог црквеног олтара.

Слика

Фото: СРНА

Касније је тај локалитет истражен, уз надзор археолога, и откривени остаци цркве димензија 13 пута седам метара, који су уређени, конзервирани и наткривени и тај локалитет ће служити за одржавање вјерских обреда, али и као туристичка дестинација, која говори и присуству православља на овим просторима прије 15 вијекова

Надстрешница површине 300 метара квадратних изграђена је изнад цијелог археолошког налазишта и штитиће га од климатских утицаја јер је знатно веће површине од откривене црквене апсиде.

Према ријечима сребреничког пароха, протојереја Александра Млађеновића, општина Сребреница и Министарство просвјете и културе Републике Српске обезбиједили су средства за уређење и конзервацију налазишта.

- Вјерници су обезбиједили грађевински материјал и мобама изградили надстршницу, уз стручни надзор, чиме је овај локалитет претворен у вјерско-културну и туристичку дестинацију, али ће служити и за одржавање наставе у природи и организовање неких породичних славља - додао је парох сребренички.

 

 

 

Коментари 0
Повезане вијести
Сребреница: Александар Спасојевић из Рудог први допливао до Часног крста Сребреница: Александар Спасојевић из Рудог први допливао до Часног крста
Прослављена ктиторска слава манастира Сасе Прослављена ктиторска слава манастира Сасе
Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу Митрополит Хризостом обишао мјесто изградње будућег храма на Сјемећу
Најчитаније
  • Улог на Неретви
    4h 36m
    42
  • Годишњица усташког злочина у селу Газиводе код Подграба (ФОТО)
    20h 53m
    5
  • Сјећање на чувеног ратног хирурга Драгољуба Лазаревића
    6h 26m
    5
  • Не заборавите неког да загрлите - Данас је Међународни дан загрљаја
    4h 43m
    27
  • Сјећање на књижевног великана Војислава Илића
    6h 14m
    0