Међу 20 прехрамбених производа који су заштићени кроз програм географских ознака Босне и Херцеговине нашли су се и сарајевски ћевап, екстра дјевичанско маслиново уље Херцеговине и невесињски кромпир.
Агенција за безбједност хране Босне и Херцеговине је, захваљујући Пројекту развоја одрживог туризма у БиХ УСАИД-а, значајно повећала број производа са ознаком поријекла, јер их је на почетку 2024. године било свега седам, пишу сарајевски медији.
То је урађено и уз подршку ентитетских министарстава пољопривреде и локалних заједница и партнера као што су ЕУ, УНДП и УН ФАО, па овај раст показује да постоји снажна колективна посвећеност очувању аутохтоних пољопривредних и прехрамбених производа у промоцији јединствене кулинарске баштине Босне и Херцеговине.
Агенција за безбједност хране БиХ истиче да активно ради са поменутим пројектом "УСАИД Туризам" на бољем укључивању заштићених производа у туристички сектор и обогаћивању туристичке понуде земље. На интернет страници Агенције објављена је интерактивна мапа која је једноставна за коришћење и пружа основне информације о производима, а раније ове године издата је и публикација под називом "Традиционални прехрамбени производи Босне и Херцеговине и потенцијал географских ознака", с детаљним прегледом производа који имају потенцијал за добијање географских ознака.
Географске ознаке (ГО) означавају производе који потичу са одређеног географског подручја, а посједују својства (или имају углед) која произилазе из тог поријекла. Строга правила производње дефинисана посебним прописима осигуравају одржавање високог квалитета ових производа и надзор независних тијела у циљу досљедности и аутентичности, пренио је Танјуг.
Након регистрације на државном нивоу, произвођачи могу затражити и заштиту унутар Европске уније, чиме додатно повећавају своју видљивост на тржишту.