Суша је ове године свој траг оставила на већини повртних култура, а између осталог, и на купус, чији ће приноси, према ријечима пољопривредних произвођача, бити мање и до 50 одсто.
Бранко Мастало, предсједник Удружења повртара Републике Српске, рекао је за "Независне новине" да су пољопривредници ове године засадили велике површине поврћа уопште, између осталог и купуса.
- На њему је суша оставила свој траг у великом обиму. Ове године наш главни проблем је суша, због које ће приноси бити знатно мањи, како купуса, тако и других повртарских култура - рекао је Мастало.
Како је додао, у вријеме садње ове биљне културе биле су велике температуре које су већ на почетку уништиле засаде.
- На самом почетку имали смо високе температуре које су, упркос наводњавању, већ тада знатно утицале на купус - рекао је Мастало додајући да је ово један од разлога који ће сигурно утицати и на цијену.
- Суша, поскупљење репроматеријала, горива и ђубрива разлози су који ће сигурно утицати на коначну цијену овог поврћа. Понуда ће сигурно бити мања, а цијена ће бити већа - рекао је Мастало.
Према његовим ријечима, тренутна откупна цијена по килограму купуса је 0,6 КМ, али више цијене се очекују када сезона купуса буде у пуном јеку, односно у октобру.
- Када почне сезона кисељења купуса, можемо сигурно очекивати више цијене, ако цијене буду ниже, пољопривредни произвођачи ће бити у великом проблему - рекао је Мастало.
Понуда и потражња одређује цијену поврћа које је међу најомиљенијим у нашим крајевима.
- Никада не можемо да одредимо коначну цијену, јер ми имамо седмично одређивање цијена, зависно од тога колико добављачи откупљују - рекао је Мастало, додајући да берба почиње у октобру.
Енес Хасановић, секретар Удружења пољопривредника Тузланског кантона, рекао је за "Независне новине" да ће у овом дијелу Федерације принос купуса бити мањи за 50 одсто.
- Имали смо врло тежак почетак садње, сад је киша мало поправила ситуацију, али свакако ћемо имати мањи принос за 50 одсто - рекао је Хасановић додајући да ће то бити главни разлог за вишу цијену.
- Према нашим процјенама, цијена би требало да иде до једне КМ по килограму, то је оно што би било најреалније за ову ситуацију - закључио је Хасановић.
Аутор: Дијана Петрушић