Suša je ove godine svoj trag ostavila na većini povrtnih kultura, a između ostalog, i na kupus, čiji će prinosi, prema riječima poljoprivrednih proizvođača, biti manje i do 50 odsto.
Branko Mastalo, predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske, rekao je za "Nezavisne novine" da su poljoprivrednici ove godine zasadili velike površine povrća uopšte, između ostalog i kupusa.
- Na njemu je suša ostavila svoj trag u velikom obimu. Ove godine naš glavni problem je suša, zbog koje će prinosi biti znatno manji, kako kupusa, tako i drugih povrtarskih kultura - rekao je Mastalo.
Kako je dodao, u vrijeme sadnje ove biljne kulture bile su velike temperature koje su već na početku uništile zasade.
- Na samom početku imali smo visoke temperature koje su, uprkos navodnjavanju, već tada znatno uticale na kupus - rekao je Mastalo dodajući da je ovo jedan od razloga koji će sigurno uticati i na cijenu.
- Suša, poskupljenje repromaterijala, goriva i đubriva razlozi su koji će sigurno uticati na konačnu cijenu ovog povrća. Ponuda će sigurno biti manja, a cijena će biti veća - rekao je Mastalo.
Prema njegovim riječima, trenutna otkupna cijena po kilogramu kupusa je 0,6 KM, ali više cijene se očekuju kada sezona kupusa bude u punom jeku, odnosno u oktobru.
- Kada počne sezona kiseljenja kupusa, možemo sigurno očekivati više cijene, ako cijene budu niže, poljoprivredni proizvođači će biti u velikom problemu - rekao je Mastalo.
Ponuda i potražnja određuje cijenu povrća koje je među najomiljenijim u našim krajevima.
- Nikada ne možemo da odredimo konačnu cijenu, jer mi imamo sedmično određivanje cijena, zavisno od toga koliko dobavljači otkupljuju - rekao je Mastalo, dodajući da berba počinje u oktobru.
Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika Tuzlanskog kantona, rekao je za "Nezavisne novine" da će u ovom dijelu Federacije prinos kupusa biti manji za 50 odsto.
- Imali smo vrlo težak početak sadnje, sad je kiša malo popravila situaciju, ali svakako ćemo imati manji prinos za 50 odsto - rekao je Hasanović dodajući da će to biti glavni razlog za višu cijenu.
- Prema našim procjenama, cijena bi trebalo da ide do jedne KM po kilogramu, to je ono što bi bilo najrealnije za ovu situaciju - zaključio je Hasanović.
Autor: Dijana Petrušić