Свјетске цијене хране поново порасле

06.12.2024. 15:13
0
ИЗВОР: sputnikportal.rs

Свjетске цијене хране су у новембру порасле четврти мjесец заредом и сада су највише од априла 2023, саопштила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).

Вриједност индекса свjетских цијена прехрамбених производа (ФФПИ) за новембар износи 127,5 поена, што представља раст за 0,5 одсто у односу на октобарских 126,9 поена, наводи ФАО.
Резултат је посљедица раста вриједности индекса у категоријама биљних уља и млијечних производа уз истовремени пад у категоријама меса, шећера и житарица.
Индекс цијена биљних уља је порастао за чак 7,5 одсто месечно на 164,1 поен и сада је највиши од јула 2022.
Међународне цијене палминог уља порасле су шести узастопни мјесец заредом, а забиљежено је и поскупљење сунцекретовог и сојиног уља, као и уља репице.
Просјечна вриједност индекса цијена млијечних производа је међумјесечно порасла за 0,6 одсто на 139,9 поена, посебно због раста цијене млијека у праху, маслаца и сира.
Насупрот томе је вриједност индекса цијена меса мјесечно пао за 0,8 одсто на 118,1 поен, прије свега због пада цијена свињског, али и живинског меса, као и вриједност индекса цијена шећера, за 2,4 одсто на 126,4 поена усљед побољшаних изгледа за жетву у Бразилу.
Индекс цијена житарица је у новембру у просјеку износио 111,4 поена, што је за 2,7 одсто мање у односу на октобар.

Глобалне цијене житарица падају из мјесеца у мјесец због повећаних залиха из текуће жетве на јужној хемисфери и побољшаних услова за жетву 2025. у неким великим земљама извозницама сјеверне хемисфере, додаје се на веб страници ФАО.

Коментари 0
Повезане вијести
Власт Српска "заборавила" ограничити марже за месо, воће, поврће Власт Српска "заборавила" ограничити марже за месо, воће, поврће
Пада цијена нафте Пада цијена нафте
Пада цијена злата Пада цијена злата
Најчитаније
  • Мартовски погром - Нисмо заборавили
    22h 1m
    4
  • Трагична судбина српске принцезе која је имала веома необично име
    6h 52m
    0
  • Убиство и самоубиство у Бијељини
    20h 35m
    0
  • Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева – Срђан Кнежевић
    20h 14m
    2
  • Егзодус сарајевских Срба остаје трајна опомена и свједочанство страдања
    17h 37m
    5