Љето је у јеку и активност која многима највише прија је одлазак на пливање.
Без обзира на то у каквој смо кондицији, пливање може да буде одлична забава, али и сјајан тренинг, а паралелно нуди много потенцијалних користи за здравље.
- Пошто пливање спада у цикличне активности, попут трчања или вожње бицикла, можете да га уврстите у кардио тренинг, односно да замените класични кардио у теретани далеко пријатнијим и угоднијим пливањем у мору, језеру или базену - каже фитнес инструктор Никола Кргић.
Уједно, он издваја пет предности које пливање има на психофизичко здравље.
1. Чување зглобова
- Уколико имате неку повреду или припадате старијој популацији, пливање је идеална активност за вас. Оптерећење на зглобове је минимално, а уједно јачате цело тело и обликујете мишиће - истиче Кргић.
2. Сјајан кардио тренинг
Кргић објашњава да је пливање изванредан кардио тренинг:
- Не можете се ознојити као у теретани, али можете да подигнете пулс као код сваког тренинга.
3. Одличан тренинг снаге
Пливање захтјева да користимо све велике мишићне групе против оптерећења воде. То, наводи Кргић, може да буде одличан тренинг снаге.
Према његовим ријечима, такође је јако битно да комбинујемо више стилова пливања.
- Уколико пливате само прсно, могуће је да ће вам се јавити спазам у врату - упозорава фитнес инструктор.
4. Пливање је идеално за мршављење
Уколико желите да се отарасите вишка килограма, уврстите пливање у свакодневицу, преноси Телеграф.
- За сат времена пливања наш организам потроши више калорија него за сат времена вожње бицикла или трчања - открива Кргић.
Наравно, свако ко жели да смрша требало би да, паралелно са пливањем, поведе рачуна и о исхрани - ни пливање није свемогуће у борби против "салчића".
5. Релаксира ум
Знамо онај сјајан осјећај кад изађемо из мора, језера или базена - чини нам се да смо у води оставили све проблеме и да смо изашли на обалу као “поново рођени”.
- Поред тога што поправља кондицију и тонус мишића, пливање изузетно повољно утиче на расположење - подсјећа Кргић.
Опасна замка
Ипак, постоји и једна замка код ове активности, а која донекле може да пољуља очекивања која имамо кад је ријеч о пливању - може да "појача" апетит, посебно ако је вода у којој смо боравили била хладна.
- После пливања у хладној води нормално је да осетимо глад. Како је организму потребна додатна енергија да би вратио уобичајену температуру, може се десити да се преједемо и да тако поништимо уложене напоре у сагоревању калорија - упозорава Кргић.