У БиХ цвјета шверц цигарета на интернету

23.03.2022. 12:46
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Упоредо са шверцом цигарета на бх. улицама и пијацама, у БиХ расте илегална продаја ових производа и у виртуелном свијету, па се оне могу купити односно наручити чак и на друштвеним мрежама, због чега је потребна строжа контрола и у овој области.

Купци, тако, ове производе наручују путем затворених Фејсбук група, личних профила или портала за онлајн трговину, те их добијају у малим пакетима, који лакше пролазе испод радара контролних органа.

Иако су контроле илегалне продаје на улицама, током прошле године, донијеле знатно боље резултате у односу на ранији период, борба са шверцерима очигледно мора обухватити и онлајн сферу.

Продаја илегалних цигарета на интернету, тзв. црни e-commerce, у БиХ се показала као уносан бизнис у вријеме пандемије, када су постојала већа ограничења кретања и задржавања на пијацама, а сада је процвјетао.

Онлине платформе су привлачне за шверцере јер омогућавају анонимност, а према ријечима стручњака, нису ни законски третиране на прави начин.

Економиста Фарук Хаџић подсјећа да се продаја илегалних дуванских производа досад углавном обављала и наставиће се обављати на физичким локацијама, али ризик од инспекцијских органа постаје све значајнији.

- Као и у другим дјелатностима, како би се опстало на тржишту, траже се алтернативни начини за пласман и продају производа, за шта онлине начин продаје пружа огромне могућности - рекао је Хаџић за "Независне новине".

Према његовим ријечима, могућност откривања таквих активности је доста тежа путем интернета, поготово ако постоји систем увезане дистрибуције, гдје се некада крију подаци о особи која шаље одређене производе, што представља велики проблем и за инспекцијске органе да спроводе активности из своје надлежности.

- Област онлајн трговине поприлично је неуређена у БиХ, не само с аспекта продаје илегалних духанских производа, већ и других дјелатности, гдје се пружају велике могућности кориштења друштвених мрежа и онлине шопова - навео је Хаџић.

Он сматра да рјешења треба тражити у мјерама које ће довести до смањења пореског оптерећења на легалну продају дувана, како би се разлика између цијене легалног и илегалног дувана смањила, што ће, како каже, природно смањити потражњу за илегалним дуваном, али и довести до боље наплате прихода државе.

- Потребно је и веће ангажовање инспекцијских органа због  бољег праћења илегалне  продаје путем интернета - истакао је овај економиста.

И економиста Адмир Чавалић сматра да је потребно смањити степен акцизног оптерећења. У супротном, како он истиче, негативне тенденције се настављају - од развоја неформалног тржишта па све до употребе нових технологија при илегалним радњама.

- Ријеч је о сасвим очекиваној посљедици изузетног фискалног оптерећења духана и духанских производа у БиХ. Учесници неформалног тржишта користе доступну технологију како би лакше пласирали и дистрибуирали ове производе. Инспекцијски надзор није толико ефективан када је ријеч о кориштењу интернета - посљедично, једино право рјешење је другачији модел акцизне политике у вези с духаном и духанским производима - нагласио је Чавалић у изјави за "Независне новине".

 

Из Асоцијације за интернет трговину "eComm” у БиХ истичу да БиХ још нема закон који третира искључиво интернет трговину, али је она регулисана Законом о унутрашњој трговини, Законом о електронском правном и пословном промету и Законом о заштити потрошача у БиХ.

- Закон јасно наглашава да интернет трговину може да организује само трговац који се регистровао за ту врсту трговине и који мора да посједује одговарајући пословни простор за обављање административних послова и одговарајућа средства и опрему, зависно од облика трговине коју обавља - истичу из ове асоцијације.

Како додају, е-трговина мора имати физичко складиште, ако се ради о обављању дјелатности е-трговине на начин да се тргује робом на велико или мало. Такође, како истичу, Закон о фискалним системима прецизира да су е-трговци обвезници фискализације.

Иначе, Асоцијација за интернет трговину "eComm” у БиХ окупља кроз чланство и интересне групе, компаније и појединце који активно раде на томе да се постојећи законски оквири и пословне праксе унаприједе у позитивном смислу.

- Ту прије свега можемо пратити трендове западних тржишта и радити на усклађивању спрам већ доказано квалитетних рјешења с њихових развијених тржишта. Ово се питање прије свега односи на постојеће законске оквире, али и контролу и санкције за кршење закона. У том смислу државне институције треба свакако да се и даље фокусирају на улогу регулације и контроле, кроз инспекције и друге сличне механизме. Свака илегална трговина, па тако и интернет трговина, се свакако може и мора спријечити јачим инспекцијским надзором надлежних институција - истичу из Асоцијације за интернет трговину "eComm” у БиХ.

Из Инспектората Српске истичу да обављање дјелатности продаје на даљину може да организује само трговац који се регистровао за ту врсту трговине и који мора да посједује одговарајући пословни простор за обављање административних послова и одговарајућа средства и опрему, зависно од облика даљинске трговине коју обавља.

- За обављање овог облика трговине трговац је дужан да осигура одговарајуће складиште робе коју продаје и робом рукује на начин којим се осигурава очување њеног квалитета - истичу из Инспектората РС.

Међутим, како додају, мора се направити разлика између регистрованих субјеката који поред продаје у пословном простору нуде потрошачима и могућност куповине путем њихових интернет страница, и физичких лица која путем друштвених мрежа у властитим домовима нелегално нуде различите производе и услуге, чија куповина и кориштење за саме потрошаче представља велики потрошачки ризик.

- У правилу, на профилима лица која нелегално прометују производе на друштвеним мрежама не могу се пронаћи никакви подаци о њима, адреса пословнице, број ЈИБ-а, јер нису ни регистровани, име и презиме особе која стоји иза тог профила и други подаци. Идентификовање ових лица било би могуће једино уз помоћ истражних органа - истичу из Инспектората Републике Српске.

Међутим, из Федералне управе полиције тврде да нису запримали пријаве које се односе на илегалну продају цигарета путем друштвених мрежа, односно интернета.

ИЗ МУП-а Српске рекли су да њихово Одјељење за високотехнолошки криминалитет Управе криминалистичке полиције није досад имало случајева ове врсте, јер је, како напомињу, ово прије свега у надлежности инспекцијских органа и Управе за индиректно опорезивање.

Иначе, према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, у 2021. години укупно је заплијењено дувана и дуванских производа вриједности 5,3 милиона КМ, док је годину раније запљена износила 2,4 милиона КМ.

Међутим, без обзира на повећане запљене, илегалне цигарете и даље су доступне на нелегалним продајним мјестима и пијацама широм БиХ, што штети у великој мјери и грађанима и држави. Додатну штету у посљедње вријеме представља и илегална продаја у онлине сфери, те је све више виртуалних трговаца шверцованим цигаретама.

Притом, не треба занемарити чињеницу да 56 одсто лажних производа заплијењених на европским границама потиче од куповине путем интернета.

Коментари 0
Повезане вијести
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Најчитаније
  • Бабаљ има питање за Владу: Шта значи члан 8. Закона о платама у МУП Републике Српске?
    14h 34m
    1
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    21h 18m
    0
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    16h 45m
    8
  • Младић се заглавио у лифту факултета па пропао кроз отвор
    12h 35m
    0
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    20h 22m
    1