У Источном Сарајеву вечерас је почела манифестација "Дани Војина Комадине" извођењем дјела композитора Музичке академије Универзитета у овом граду.
Декан Музичке академије Универзитета у Источном Сарајеву Маја Жужа рекла је на конференцији за новинаре да се манифестација, шеста по реду, организује у част оснивача и првог декана ове академије, академика Војина Комадине и традиционално има умјетнички и научни сегмент.
Жужа је изразила посебну захвалност породици Комадина, професорима Миланки и Зорану, који од првог дана манифестације заједно са руководством Музичке академије учествују у креирању њеног комплетног садржаја и свесрдно је подржавају.
- Ми се из године у годину трудимо да манифестација напредује, да је обогатимо новим садржајима и да квалитативну љествицу помјерамо сваки пут навише. Све то не би било могуће без партнера и спонзора - рекла је Жужа.
Она је захвалила колективу Музичке академије, професорима и студентима, Универзитету, као и Министарству просвјете и културе Републике Српске, граду Источно Сарајево, те општинама Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа и бројним пријатељима манифестације који их годинама подржавају.
Продекан за умјетнички и научно истраживачки рад Марко Стојановић истакао је да ће сутра у оквиру манифестације, као новина, бити одржан концерт ученика средњих музичких школа из БиХ и региона, на којем ће бити изведена дјела домаћих композитора, а увече је предвиђен концерт професора и наставника Музичке академије.
У суботу, 17. децембра, манифестација ће бити затворена концертом камерног гудачког оркестра из Београда "Метаморфозис" и камерних ансамбала, који ће извести дјела Војина Комадине.
Он је додао да ће сви концерти бити одржани у сали Музичке академије са почетком у 19.00 часова, осим концерта ученика средњих музичких школа који је предвиђен за сутра у 16.00 часова.
Руководилац Катедре за теоријску наставу Душан Ерак најавио је и одржавање четвртог научног скупа "Савремено и традиционално у музичком стваралаштву".
Он је додао да ће пленарно предавање о теми "Статус Војина Комадине у савременој лексикографској литератури" одржати редовни професор на Катедри за музикологију Факултета музичке уметности у Београду Соња Маринковић.
- Ове године за научни скуп је пријављено 19 радова, односно 21 аутор, из Русије, Грчке, Хрватске, Србије, Црне Горе и БиХ. Радови су подијељени у пет сесија. Прва је посвећена Војину Комадини и то су музиколошки, педагошки и теоријски аспекти, затим музикологија и етномузикологија, музичка теорија, музичка педагогија и музичка педагогија и извођаштво - рекао је Ерак.
Он је изразио наду да ће сљедећих година бити још већи одзив аутора из више земаља региона и иностранства.
Ерак је додао да је први пут од оснивања научног скупа организована и студентска сесија на којој ће студенти имати могућност да изложе сопствене радове.
Према његовим ријечима, планирана је и промоција зборника радова са трећег научног скупа "Савремено и традиционално у музичком стваралаштву" и публикације "Босанска свита за клавир" аутора Валентине Дутине.
Редовни професор на Катедри за музикологију Факултета музичке уметности у Београду Соња Маринковић захвалила је организаторима на позиву да учествује на овогодишњем скупу, што за њу као музиколога представља посебену част, јер осјећа изузетно поштовање према лику и дјелу Војина Комадине.
Чини ми се да никад не чинимо довољно да се одужимо таквим људима. Немамо институције које би специфично бринуле о композиторском стваралаштву. У недостатку таквих институција које су у Европи уобичајене, морамо свим својим снагама да чувамо оно што су вредности ове традиције, а те вредности су изузетне и да би сви спознали колико су изузетне потребни су овакви напори - закључила је Маринковићева.